Rusya yasakladı: 1 Aralık’tan itibaren geçerli

Benzer şekilde Rusya’nın tahıl ihracatına da 24 milyon tonluk bir kota getirildi.

Hükümetin açıklamasında, kararların gümrük, tarife ve tarife dışı düzenlemelere ilişkin alt komite tarafından alındığı belirtildi.

Tarım Bakanlığı tarafından hükümete sunulan sınırlama ve kota kapsamında Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olmayan ülkelere buğday, arpa, mısır ve çavdar ihracatına ilişkin yeni kotalar oluşturuldu.

Yeni kotalar ve ihracat kısıtlamaları 15 Şubat – 30 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında yürürlükte olacak.

Tahıl ve un fiyatlarındaki artış nedeniyle ağustos ayında ekmek fiyatlarında olası bir artış olabileceği haberleri yayılmıştı. Tarım Bakanlığı, daha sonra, Rusya’nın tahıl arzının ihtiyaçları yüzde 85 oranında aştığını ve fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olduğunu bildirdi.

Bu arada, Tarın bakanlığı, belirli yerli tavuk eti türleri için tarife avantajlarını onayladı. 2024 yılında 160 bin tona kadar et tedariki ithalat gümrük vergisinden muaf tutulacak. Kararla birlikte, arzın artırılarak iç piyasada fiyatların istikrara kavuşturulması amaçlanıyor.

2023 yılında tavuk fiyatları tarihi bir rekora imza attı. Hükümetin aldığı bu tedbirlerin tavuk fiyatlarını düşürmesi bekleniyor.

Benzer şekilde 1 Aralık 2023’ten 30 Haziran 2024’e kadar hükümet, 600 bin tonluk hurda ihracatı için yüzde 5’lik bir kota içi vergi ile ton başına 15 avrodan az olmamak üzere bir kota getirdi. Kota dışı gümrük vergisi yüzde 5’te kalacak, ancak ton başına 290 avrodan az olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx