Kuzey Kore’li hackerler harekete geçti: Askeri tatbikatları hedef aldılar!

Güney Kore polisi Pazar günü yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının bu hafta düzenlenen ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatını hedef aldığını ancak gizli bilgilerin ele geçirilmediğini söyledi.

Güney Kore ve ABD kuvvetleri Pazartesi günü Kuzey Kore’nin gelişen nükleer ve füze tehditlerine karşılık verme kabiliyetlerini geliştirmek üzere 11 günlük Ulchi Freedom Guardian yaz tatbikatlarına başlayacak.

SALDIRILAR E-POSTA ARACILIĞIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuzey Kore, ABD ve Güney Koreli müttefiki tarafından kendisine yönelik bir işgal hazırlığı olduğunu söyleyerek bu tür tatbikatlara karşı çıkmaktadır.

Gyeonggi Nambu İl Polis Teşkilatından yapılan açıklamada, bilgisayar korsanlarının araştırmacıların Kimsuky adını verdikleri Kuzey Koreli bir grupla bağlantılı olduklarına inanıldığı ve saldırılarını Güney Kore-ABD birleşik tatbikat savaş simülasyon merkezinde çalışan Güney Koreli müteahhitlere gönderdikleri e-postalar aracılığıyla gerçekleştirdikleri belirtildi.

ASKERİ BİLGİLERİ HEDEF ALDILAR

Polis Pazar günü yaptığı açıklamada “Askeri bilgilerin çalınmadığı teyit edildi” dedi.

Kuzey Kore daha önce siber saldırılarda herhangi bir rolü olduğunu reddetmişti.

Araştırmacılara göre, Kimsuky hackerları uzun süredir hedeflerini şifrelerini vermeleri ya da kötü amaçlı yazılım yükleyen ekleri veya bağlantıları tıklamaları için kandıran “spear-phishing” e-postalarını kullanıyor.

Polis, Güney Kore polisi ve ABD ordusunun ortak bir soruşturma yürüttüğünü ve hackleme girişiminde kullanılan IP adresinin 2014 yılında Güney Kore’nin nükleer reaktör operatörüne yönelik bir hackleme girişiminde tespit edilen IP adresiyle eşleştiğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx