‘Gazze saldırıları ciddi endişe kaynağı’

Konuşmasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başlayan Aktürk, “İlke ve düşünceleriyle milletimizin hafızasında ve gönlünde daima yaşayacak, Millî Mücadelemizin başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85’inci yılında rahmet ve minnetle yâd ediyoruz” dedi.

Terörle mücadele ve sınır güvenliğiyle ilgili son bir haftalık verileri açıklayan Aktürk, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini,  toplam 27 hedefin imha edildiğini söyledi.

Aktürk, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili ise şu ifadeleri kullandı: “İsrail’in sivil nüfusa dikkat etmemesi, Gazze’deki Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve toplu cezalandırma yolunu tercih etmesi çok ciddi bir endişe kaynağıdır. Türkiye olarak çağrımız; yapılan ateşkes ve barış çağrılarının dikkate alınması sivillere yönelik saldırı ve operasyonların derhâl durdurulması, Gazze’deki acil ihtiyaçları karşılamak için ihtiyaç maddelerinin girişine ve yaralıların çıkışına tahditsiz izin verilmesidir. Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barış mümkün olmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx