Yılmaz Büyükerşen’den yasağa reaksiyon: ‘Eskişehirimiz yasaklarla değil; özgürlüklerle, bilimle, sanatla, kültürle anılmayı hak ediyor’

12-15 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleştirilecek olan Anadolu Fest öncesi Valilik kararıyla aktifliklerin yasaklanmasına reaksiyonlar büyüyor. Son olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, aktifliğin yasaklanmasına reaksiyon gösterdi. 

Büyükerşen şu sözlere yer verdi:

“KAMUOYU, UYGULAMANIN ŞAHSÎ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ İHLAL ETTİĞİNİ SÖYLÜYOR”

“Öncelikle kültürün, sanatın kenti Eskişehirimizin böylesine bir kararla, böylesine bir yasakla anılıyor olmasından büyük ıstırap duyduğumu tabir etmeliyim.

Kamuoyu, on binlerce öğrencinin yaşadığı bu kentte, böylesine bir uygulamanın şahsî hak ve özgürlükleri ihlal ettiğini söylüyor. Ayrıyeten bu yasak tarihlerinin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kapsıyor olması bizleri ayrıyeten üzmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanındaki sanatkarlar da bu yasağa açıklamalarıyla reaksiyon gösterdiler. Gençler daima olarak bizlere ulaşarak, kararın kaldırılması taleplerini iletiyorlar.

“TÜM GENÇLER ADINA…”

Ben, kentteki tüm gençler ismine, sivil toplum kuruluşları ismine, sanatkarlar ismine bu kararın tekrar gözden geçirilmesi konusunda yetkililere davette bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz, bu yansılara sessiz kalmayacaktır. Zira gençliğin başşehri Eskişehirimiz yasaklarla değil; özgürlüklerle, bilimle, sanatla, kültürle anılmayı hak ediyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*