Yeni taban fiyata reaksiyon: ‘Milyonlarca vatandaş açlığa mahkum edildi’

Asgari fiyata yapılan artırıma ait muhalefet ve sendikalardan açıklamalar yapıldı. DİSK Genel Lideri Çerkezoğlu, “Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında” derken, CHP’den yapılan açıklamalarda ise, “Milyonlarca vatandaş açlığa mahkum edildi” denildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, minimum fiyat artırım oranını açıkladı. Buna nazaran, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net minimum fiyat yüzde 30 artışla net 5 bin 500 lira oldu. Muhalefetten ve sendikalardan yapılan birinci açıklamalarda, açlık sonunun altında kalan minimum fiyata yapılan artırım yetersiz bulundu.

DİSK GENEL LİDERİ ÇERKEZOĞLU: BEKLENENİN ÇOK ALTINDA

DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu, katıldığı televizyon programında taban fiyat düzenlemesini şöyle kıymetlendirdi:

* “Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında. Taban fiyatın kesinlikle, çalışanların, çalışanların, enflasyon karşısında yaşadığı kaybın giderilmesi gerektiğini, büyümeden, ulusal gelir artışından hisse alması gerektiğini söz etmiştik. Ne yazık ki gerçekleşmedi. Açıklanan sayı açlık hududunun bile altında.

* Taban fiyatın yalnızca mayıs ayında, bir aylık minimum fiyatın alım gücündeki kayıp bin 500 liraydı. Ortadaki fark bunu da karşılamıyor. Yalnızca mayıs ayındaki kaybı bile karşılamıyor. Enflasyondaki artış devam edecek, kayıplar da devam edecek. Bu fiyatta milyonlarca çalışanın yıl sonuna kadar hayatını sürdürebilmesi mümkün değil.”

“MİLYONLARCA VATANDAŞ AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”

Ana muhalefet partisi CHP’den ise yapılan açıklamalar şu formda:

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay: “Açlık sonunun 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL’nin altındaki her sayı, zülümdür, emek hırsızlığıdır.”

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç: “Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sonunun altındaki 5 bin 500 TL taban fiyat vatandaşı açlığa terk etmektir! Güçlü demokrasi, güçlü iktisat, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın!”

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır: “Enflasyonun daha da berbatı açlık hududunun altında belirlenen minimum ücret! Yani milyonlarca vatandaşımız açlığa mahkum edilmiştir.”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın: “AK Parti İktidarının enflasyonu % 73,5, Milletin enflasyonu % 200 Ekonomik buhranın, hayat pahalılığın sorumlusu AKP iktidarı değilmiş üzere ‘müjde’ havasında minimum ücret’i 5500 TL yaptı. Sonuç dağ fare doğurdu…”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*