Yağışla artan bitki çeşitliliği arıcıları sevindirdi

Van’da rengarenk çiçeklerin uzunluk gösterdiği yüksek kısımlarda bal üreticileri hummalı bir çalışma içerisine girdi. Evvelki yıllarda yaşanan kuraklık sonrası bu yıl yağışların bol olması ve artan bitki çeşitliliği bal üreticilerini verimli bir dönem için ümitlendirdi.

Kaliteli ve organik bal üretmek için Çatak ilçesini tercih eden arıcılar, bu yılki çeşitlilik sayesinde daha fazla bal üretmeyi hedefliyor.

Kovanlarını bilhassa metrelerce yükseklikteki noktalara ve yaylalara yerleştiren arıcılar, arıların çeşitli bitkilerden faydalanarak organik bal üretmesine imkan sağlıyor.

İlçede 30 yıldır arıcılık yapan Abdulvahap Semo, daha kaliteli bal üretmek için arılarını her yıl kış aylarında Adana ve Batman’a götürdüklerini, yazın da Çatak’taki yaylalara getirdiklerini söyledi.

Arıcılığın meşakkatli bir meslek olduğunu anlatan Semo, şunları kaydetti:

“Zor kaideler altında organik bal üretiyoruz. Arılarımızı tabiata bırakıyoruz ve katiyen doğal kaidelerde üretim yapıyoruz. İlaç vermiyoruz. Asfalttan uzak olması bile balın kalitesini etkiliyor. Geçen yıl kurak geçti lakin bu sene yağışlar çok olduğu için umutluyuz ve verimli bir yıl bekliyoruz.”

“BU YILDAN ÇOK UMUTLUYUZ”

Rasim Semo da geçen yıl yaşanan kuraklığın kendilerini de olumsuz etkilediğini ve istedikleri randımanı alamadıklarını söz ederek, “Bu yıldan çok umutluyuz. İnşallah ağır yağışlar tabiata yansıyacak, bitki çeşitliliğini artıracak, bu da arının bal üretimine yansıyacak.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*