Vali Ayhan: 10 milyon turisti Şanlıurfa’da ağırlayabiliriz


İtalya’nın en değerli kentlerinden biri olan Venedik’te yıllık 12 milyon turistin ağırlandığını tabir eden Ayhan, “Venedik pislikten geçilmiyor, ancak yıllık 12 milyon turist gidiyor Venedik’e. Biz âlâ bir tanıtım ve altyapıyla daima birlikte Şanlıurfa’ya 10 milyon turiste mesken sahipliği yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, hafta sonu turist yoğunluğunun yaşandığı ‘Tarihin Sıfır Noktası’ olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen çok sayıda ziyaretçiyle sohbet eden Vali Ayhan, Göbeklitepe’de Neolitik periyoda ilişkin, yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşları ve tapınak kalıntılarını görme fırsatı buldu. Akabinde karşılama alanındaki animasyonları izledi. Vali Ayhan’a gezisi sırasında Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ve Göbeklitepe Hafriyat Lideri Celal Uludağ’dan bilgi aldı.

’10 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ’

Vali Ayhan, Şanlıurfa’nın sahip olduğu potansiyeller içerisinde turizm bedellerinin başka bir yere sahip olduğunu belirtti.12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe’nin Şanlıurfa’nın turizmini canlandırdığını kaydeden Vali Ayhan, iş birliği içerisinde hareket edilmesi durumunda Şanlıurfa’nın yıllık 10 milyon turisti ağırlayabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Şanlıurfa’da ikinci günüm. Dün Şanlıurfalılar beni dualarla karşıladı. Rabbim bize bu misyonu, bu nimeti bahşetti. Bizlere işimizi hakkıyla yapmayı nasip etsin. Göbeklitepe’ye geldik. Gerçekten bu bölgeye altın tepside bir fırsat. Bunu da daima birlikte yeterli bir tanıtımla, âlâ bir fiziki altyapıyla buradan hakkettiğimizin daha fazlasını alacağız. Urfa kısa mühlet içerisinde 10 milyon turisti alacak potansiyelde. Venedik pislikten geçilmiyor, lakin yıllık 12 milyon turist gidiyor Venedik’e.  Biz güzel bir tanıtım ve altyapıyla daima birlikte bölüme de ahenk sağladığımız vakit inanın, kısa mühlet içerisinde 10 milyon turiste konut sahipliği yapacağımıza inanıyorum. Turizm, tarım ve en başta eğitim üzerine çok hoş işler yapacağız” diye konuştu. 

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*