Uzmanından ‘Saç dökülmesi depresyona yol açabilir’ uyarısı

Saç Uzmanı Erkan Yıldırım, saç kaybının kimi vakit depresyona kadar uzanabilen duygusal tesirlere yol açabildiğini, bu türlü durumlarda ruhsal dayanak almak gerektiğini söyledi.

Saç dökülmesinin aslında doğal bir süreç olduğunu ve her yaşta herkesin başına gelebileceğini lisana getiren kuaför Erkan Yıldırım şöyle konuştu:

Saç dökülmesi, hem erkeklerin hem de bayanların yaşayabileceği doğal bir süreç. Lakin alışılmış erkekler bu durumla bayanlara oranla daha sık karşılaşıyor. Saç, yalnızca başımızı örten kıllardan ibaret değil. Sosyolojik ve ruhsal tesirleri var.

Kimliğimizi, toplumsal statümüzü, yaşımızı saçlarımızdan anlamak mümkün. Ve vücudumuzun en temel modüllerinden biri. En değerli aksesuarımız. Hasebiyle saçın dökülmeye başlaması şahısta birtakım duygusal tesirlere neden olur. Bayan ya da erkek fark etmez, kişi bu tesirlerle kimi vakit baş etmekte zorlanabilir.

“SAÇ KAYBI DEPRESYONU, DEPRESYON DA SAÇ KAYBINI TETİKLİYOR”

Saçların bayanlar için cazibe simgesi, erkekler için de güç belirtisi olarak görülebildiğini belirten Erkan Yıldırım, “Bazı şahıslarda ruhsal durum saç dökülmesine yol açar. Kimilerinde da saç dökülmesi psikolojiyi olumsuz tesirler. Tabipler, uzun süren telaş bozukluklarının saç dökülmesine yol açabildiğini söylüyor. Bu, depresyon hastaları için de geçerli. Kendilerini mutsuz hisseden depresyon hastalarında saç kayıpları görülebiliyor. Tıpkı halde saç kayıpları da şahısları depresyona sürükleyebiliyor. Yani saç kaybı depresyonu, depresyon da saç kaybını tetikliyor” dedi.

“ÖZGÜVEN KAYBINA YOL AÇABİLİR”

Saçların dökülmeye başlamasının, gençliğin ve çekiciliğin sonu olarak görüldüğüne dikkat çeken Erkan Yıldırım, özgüven kaybına yol açan bu süreç nedeniyle bir uzmandan yardım almanın yararlı olabileceğini belirterek, “Saç kaybı, özgüven kaybına yol açabiliyor. Saçları dökülmeye başlayan kişi, toplumsal ortamlara katılmaktan kaçınmaya başlayabiliyor. Çoklukla bayanlar bu durumu saklamak için ağır uğraş sarf ediyor.

Ben salonuma gelen konuklarım ortasında bu hususta büyük ıstıraplar yaşayanları fark ettiğimde ekseriyetle ruhsal takviye almalarını öneriyorum. Zira bu süreci yönetmekte zorlananlar, depresyona kadar uzanabilen bir ruhsal çöküntü içine giriyor. Meğer saç dökülmesi dünyanın sonu değil, zira hayatı riske edecek bir sorun değil ve bireylerin hayatını bu derece etkilememeli’‘ tabirlerini kullandı.

“SEBEBİNİ BULMAK İÇİN DERMATOLOG İLE GÖRÜŞÜN”

Saç dökülmesiyle yeni tanışanlara tekliflerde bulunan Erkan Yıldırım, ”Öncelikle saçın neden döküldüğünü, bu sürecin sebebini anlamalısınız. Bunun için bir dermatologla görüşebilirsiniz. Tabibin uygun göreceği bir tedavi süreciyle saç kaybını engelleyebilir ya da süreci yavaşlatabilirsiniz.

Kuaförünüzle de bu husus hakkında konuşup saç sıhhatinizi korumanızı sağlayacak uygulamalar yaptırabilirsiniz. Tekrar etmekte yarar var; şayet psikolojinizin bu durumdan olumsuz etkilendiğini düşünüyorsanız kesinlikle bir uzmandan ruhsal takviye almalısınız” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*