Ukrayna’dan mayın açıklaması: Paklık 5 ila 10 yıl sürebilir

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları devam ederken, Ukrayna’daki mayın paklığı hakkında açıklama yapıldı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi Mayın Temizleme Departmanı Lideri Oleh Bondar yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin en büyük olumsuz sonuçlarından biri, memleketler arası kontratlarla yasaklananlar da dahil olmak üzere, ülkedeki birtakım bölgelerin mayınlarla kirlenmesidir” dedi.

Bondar açıklamasında, “Rus ordusu, nüfusun ağır olduğu bölgelerde mayın tarlaları kurdu ve sivilleri tehdit eden çok sayıda mayın yerleştirdi. Bu mayınlar Kiev, Çernihiv, Harkov, Sumi, Mikolayiv, Zaporijya, Dnipro, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde tespit edildi. Tespit edilen mayınların toplam sayısı, savaşın başından bu yana etkisiz hale getirilen tüm mayınların yaklaşık yüzde 10’u kadar. Memleketler arası tecrübelerime nazaran, Ukrayna’daki mayın paklığı 5 ila 10 yıl sürebilir” sözlerini kullandı.

Bondar ayrıyeten, Ukrayna’daki tarım yerlerinin basamaklı olarak denetlenmesi ve mayınlardan arındırılması çalışmalarının başlatıldığını bildirerek, ”Ülkede tarım yapılabilmesi için her türlü çabayı gösteriyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*