Türk müteahhitler 4.1 milyar dolarlık iş aldı

Türk müteahhitlik şirketleri, küresel başarılarına devam ediyor. Sektör firmaları, yılın ilk çeyreğinde yurt dışında üstlendiği proje tutarı 4,1 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, yurt dışı müteahhitlik sektörü 1972’den mart ayı sonuna kadar 133 ülkede 477 milyar dolar değerinde 11 bin 700 proje üstlendi.

SAVAŞA RAĞMEN KAZANIMLARI SÜRDÜRDÜ

Yurt dışı müteahhitlik sektörü, geçen yılı da küresel ekonomik sorunlar ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gölgesinde geçirmesine rağmen kazanımlarını sürdürdü Bu dönemde sektörün üstlendiği proje sayısı 492, toplam proje bedeli yaklaşık 19,1 milyar dolar oldu. Geçen yıl üstlenilen projelerin ortalama bedeli 38,8 milyon dolar olarak hesaplandı. Sektör, bu yılın ilk 3 aylık döneminde ise 52 proje üstlendi. Bu dönemde üstlenilen projelerin bedeli 4 milyar 52 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Yılın ilk iki aylık döneminde üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 77,9 milyon dolar olarak hesaplandı.

RUSYA PAZARI İLK SIRADA

Müteahhitlik firmalarınca 1972 yılından bugüne kadar yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında Rusya yüzde 20,5’lik payla ilk sırada yer aldı. Söz konusu ülkede bugüne kadar 97,9 milyar dolarlık proje gerçekleştirildi.

Rusya’yı yüzde 10,7’lik payla Türkmenistan takip etti. Bu ülkede üstlenilen projelerin tutarı 50,8 milyar dolar oldu. Irak yüzde 6,9’luk pay ve üstlenilen 33 milyar dolarlık projeyle üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri, Libya ve Kazakistan izledi. Türk müteahhitler, bugüne kadar yurt dışında 34,7 milyar dolarlık ticaret merkezi ve 30,7 milyar dolarlık havalimanı projesi üstlendi.

Uluslararası rekabette ön plana çıkıyor

Öte yandan, ENR dergisinin geçen bir yılda üstlenilen uluslararası projelerin toplam bedeli üzerinden her yıl belirlediği dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasını gösteren listede Türkiye, 2003 yılında sadece 8 müteahhitlik firmasıyla yer alırken 2022’de 42 firmayla boy gösterdi. Derginin 2022 yılı sayısında yer alan bu firmalardan 8’i söz konusu listede ilk 100 firma arasında yer buldu, 2 Türk firması ise ilk 50’ye girdi. Türkiye listede firma sayısı itibarıyla Çin’den sonra ikinci sırada bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir