TTB’den dikkat çeken davet

Türk Tabipleri Birliği (TTB) kamunun bilerek ve isteyerek çökertildiğini, doktorların istifa ettiğini belirterek “Tüm toplumu sıhhatine sahip çıkmaya, tüm yurttaşları nitelikli sıhhat hakkı için sıhhatte yaşanan tahribata dur demeye davet ediyoruz” dedi.

Türkiye’de 1980’ler ile başlayıp AKP periyodunda tırmanan ve Sıhhatte Dönüşüm Programı ile beden bulan sıhhatte piyasalaştırma sürecinin bugün sürdürülemez bir noktaya geldiğini savunan TTB, “İlk günden itibaren uğraş ettiğimiz bu sıhhat siyaseti, hekimliğe ve halkın sıhhat hakkına ziyanlar vermeye, sıhhat ortamındaki tahribatı derinleştirmeye devam ediyor. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tabip istifaları sonucu kısımların kapanması, sürdürülemezliğin ve tahribatın en yeni sonucudur” tabirlerini paylaştı.

“HEKİMLERDE BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI”

TTB, doktorları yıllarca çalıştıkları kamu hastaneleri yahut memleketlerinden vazgeçmeleri noktasına getiren meseleleri şu tabirlerle lisana getirdi;

*Sağlık sistemindeki kriz; hastalık üzerine kurgulanmış sıhhat sisteminin yarattığı hasta enflasyonu, ağır ve karşılıksız emek, yoksulluk sonunun altındaki gelirler, liyakatsiz atamalar, sıhhatte şiddet ve tüm bunlara bağlı olarak doktorlardaki tükenme üzere meselelerle daha da derinleşmektedir. Bilimin gereklerine nazaran hareket edilmemesi, anabilim kollarının taleplerinin karşılanmaması, akademisyen görüşlerinin alınmaması ise üniversite hastanelerindeki tabiplerde büyük hayal kırıklıkları yaratmaktadır.

“HEKİMLER VAZGEÇMEYE ZORLANIYOR”

*Hastane ölçeğinde idarecilerin kayıtsızlığı, sıhhat sistemi ölçeğinde de iktidarın oyalamacı taktikleri tabipleri ya yıllarca çalıştıkları kamu hastanelerinden ya da memleketlerinden vazgeçmeye zorlamaktadır.

*Özellikle üçüncü basamak hastanelerde, yani tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminin verildiği kurumlardaki istifaların, önemli bir tabip yetiştirme sorunu yaratacağı açıktır. Yalnızca ilgili kısımların sıhhat hizmeti aksamamakta, tıpkı vakitte yeni tabiplerin ve yeni uzman tabiplerin hakları ellerinden alınmakta, yeni mağduriyetler yaratılmaktadır. Dahası, halk sıhhati direkt olumsuz etkilenmekte, hasta ve hasta yakınları bu yıkım karşısında çaresiz bırakılmaktadır.

“SÖZÜN ASIL MUHATABI…”

*TTB’nin uzun müddettir yaptığı tüm ikazlara karşın kamu bile isteye çökertilmektedir. Sıhhat hizmetinin sermayenin kâr hırsına teslim edilme niyeti, en üst merciden sarf edilen “Giderlerse gitsinler” kelamında de suretini bulmuştur. Kelamın temel muhatabı doktorlar değil, direkt halk sıhhatidir.

*Oyalama taktikler, gerçeklikten uzak teklifler ile sorunu geçiştirmeye çalışanlara karşı, tıpta nitelikli eğitimin vazgeçilmez olduğunu bir defa daha vurguluyoruz. Tüm yurttaşları da nitelikli sıhhat hakkı için sıhhatte yaşanan tahribata dur demeye davet ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*