TPI Kompozit personelleri ayakta: ‘Bize ekmek yoksa size pasta yok’

TPI Kompozit emekçileri, bayram öncesinde, Menemen’deki hür bölge ve Sasalı’daki fabrikaların bahçesine çıkarak iş bırakma hareketi yapmıştı. Petrol- İş Sendikası üyesi çalışanlar, minimum fiyatın üzerine yüzde 5 düzgünleştirme yapılmasını içeren teklifi kabul etmediklerini, enflasyon ve hayat pahalılığı dikkate alınarak fiyatlarda daha fazla artış yapılması taleplerini iletmişti.

3 günlük direnişin akabinde patronun 100’den fazla emekçiyi işten çıkardığı ileri sürülmüştü. Bunun üzerine, fabrika bahçelerindeki protesto şovlarını ağırlaştıran Petrol- İş Sendikası üyesi personeller, başka yandan da iş bırakma hareketi başlattı.

İş bırakan emekçilere, işten atılan arkadaşları da dayanak verdi. Bugün fabrika bahçelerinde toplanıp, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde bir yürüyüş yapan emekçiler, “Bize ekmek yoksa size pasta yok”, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları attı.

İşçiler, “Bir tane personel arkadaşımız geride kalmadan, istedikleri artırımı almadan direniş bitmeyecek” açıklamasını yaptı.

TPI Kompozit’te artırım teklifini yüzde 9’a kadar çeken patron ile sendikacılar ortasında görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*