The Guardian: Ukraynalı göçmenler maddi yetersizlikten geri dönüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlattığı ataklar nedeniyle konutlarını terk etmek zorunda kalan Ukraynalı göçmenlerin maddi yetersizlikler nedeniyle geri dönmeye başladığı, kimi Ukraynalıların çatışmaların ön cephelerinde yer alan meskenlerinde yaşamaya devam ettiği aktarıldı.

The Guardian’ın haberine nazaran, Ukraynalılar göç ettikleri kentlerde barınma ve iş imkanlarındaki yetersizlikler nedeniyle geri dönüyor. Ukrayna’da ağır çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesindeki Sloviansk kentine oğlu Danylo’yla geri dönen Svitlana, savaştan ikinci defa kaçtıklarını, eşinin şarapnel modülü isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini ve yetkililerin tazminat talebini reddettiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya atakları nedeniyle Dnipro kentinde bir müddetliğine kilisede kaldıklarını belirten Svitlana, kentteki kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu tabir etti. Ukraynalı göçmen, “Dnipro’da bir oda için 300 sterlin istiyorlar, bu gerçekçi değil. Yerinden edilip üç aydır takviye bekleyen beşerler tanıyorum. Bu dünyada her şey parayla ilgili” diye konuştu.

Habere nazaran, Kramatorsk’tan Ukraynalı askerler aracılığıyla Sloviansk’a geri dönen Svitlana, 4 Temmuz’dan beri konutunun yanındaki bir fabrikanın bodrum katında yaşıyor. Son 10 günde dört defa dışarı çıkabildiklerini belirten Svitlana, bölgede yaklaşık altı haftadır su ve gaz olmadığını, buna karşın kimi komşularının da kasabayı terk etmediğini tabir ederek “Nereye gidelim? Bana konut verseler de bir ay sonra sokaklarda olacağım. Burada tanıdığım beşerlerle birlikte kalmayı tercih ederim” dedi.

Svitlana, kentteki dükkanını çatışmalar nedeniyle kapattığını bu nedenle bir geliri olmadığını söz ederken kentteki psikiyatri hastanesinde çalışan Natalia ise maaşının birinci evvel 180 sterlinden yaklaşık 50 sterline düşürüldüğü ve mayıs ayında da büsbütün kesildiğini söyledi.

Haberde, Ukraynalıların bölgede iş imkanları için tarlalara yöneldiği lakin bombardımanlar nedeniyle mahsül toplayamadığı da söz edildi. Donetsk idaresine bağlı Sloviansk’ın cephe sınırına en az 10 kilometre arada olduğu aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*