Tarlada Para Etmiyor! Beyaz Altın Bile Anamızı Ağlattı

Geçen yıl 2 bin 400 lira olan gübrenin bu yıl 15 bin liraya, 6 lira olan akaryakıtın ise 22 bin liraya çıktığını tabir eden Acıpınar köyünden sarımsak üreticisi Hacı Bektaş Varlıklı, “Maliyet artışına karşın fiyatı uygun tutsakta satış yapamıyoruz. Eser elimizde kalıyor. Beyaz altın denilen sarımsak, adeta anımızı ağlattı. Tarım siyasetimiz yok. Kâfi üretim oluştu. İthalat ise devam etti. Üreten ziyan etti. İthalatçılar kazandı. Üreten ile tüketen daima kaybeden.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aksaray sarımsak üretimi ile ünlü Acıpınar köyünde üreticilerinin sıkıntılarını dinledi.

HASADI TOHUMLUK YAPTI

Ömer Fethi Gürer’in hal-hatır sorduğu bir sarımsak üreticisi Hacı Bektaş Varlıklı , “Beyaz altın denilen sarımsak adeta anamızı ağlattı. Geçen yıl 100 dekara sarımsak ektim, satamadım. Hasadı, bu yıl için tohumluk yapıp 250 dekara tekrar ektim. Küçük olanları da hayvana yem olarak verdim. Kalan tohum olarak yine ektim, tahminen ziyan kurtarırız diye lakin bu yıl da satış olacağından umutlu değilim” diye konuştu.

İTHALAT-İHRACAT İSTİKRARI SAĞLANMALI

Ülkemizde düzgün bir tarım siyasetinin olmadığına işaret eden üretici Hacı Bektaş Varlıklı , “Üretim fazla olduğunda ilgililer ihracatla-ithalatla ilgili bir çalışma yapmıyor. İthal Sarmısak üretim kâfi iken getirilmemeli. Hatta yetkililer üretim fazla olduğunda ihracatın yolunu açmalarını istiyoruz. Eser yetersiz, eksik olunca da istikrarlı bir halde ithalatın yolu açılabilir. Böylelikle fiyatlar ne tavan ne de taban yapar” diye konuştu.

BAKANLIK YERLİ ÜRETİCİYE TAKVİYE VERMİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığının ithalat-ihracat konusunda da bir sistemli siyasetinin olmadığını ileri süren sarımsak üreticisi Güçlü , “Bakanlıkta tarımdan anlayan da yok. Buğdayı yurtdışından 7 bin liraya getiriyorlar. Yerli üreticiye ise 3 bin lira veriyorlar. Ortada kalan 4 bin liranın 2-3 bin lirası üreticiye verilse esasen buğday üretimi diye bir sorun kalmaz. Bizimkiler, elin Ukraynalı çiftçisini destekleyip kendi çiftçilerini öldürüyor” formunda konuştu.

YERLİ ÜRETİCİYE 900 LİRA YABANCIYA 2 BİN 100 LİRA

Bir vakitler ayçiçeği konusunda da benzeri bir uygulama yapıldığını anımsatan sarımsak üreticisi, “Bizden 900 liraya ayçiçeği aldıkları yıl yurtdışından 2 bin 100 liraya ayçiçeği getirdiler. Bir vakitler ihraç ettiğimiz nohut ve mercimek de Kanada ve Meksika’dan geliyor” diyerek, Tarım Bakanlığının ithalat ve ihracat siyasetini eleştirdi.

HER YIL BİR EVVELKİNDEN DAHA MAKÛS

Sarımsak üretiminin zorluklarından bahseden üretici Hacı Bektaş Varlıklı , dekara 100 kilo gübre atıldığını söz ederek, “Geçen yıl 2 bin 400 liraya aldığımız gübre bu yıl 15 bin liraya çıktı. Geçen yıl 6 lira olan mazot bu yıl 22 lirayı geçti. Maliyet artışına karşın mecburiyetten ektik fakat bu yıl geçen yıldan daha berbat görünüyor” tabirlerini kullandı.

ÜRETİCİ KAYGILI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bitkisel üretimdeki kahrın farklı nedenlerle her geçen yıl biraz daha arttığına işaret ederek, “Bugün sarımsak üreticisinin problemlerini dinledik. Sarımsak üreticileri de ayçiçeği, buğday, patates, lahana ve gibisi tüm eserleri üreten üreticiler kadar kaygılı. Üretici sorunu da tahlil yolunu da biliyor, tekliflerde bulunuyor. Lakin Bakanlık ne yazık ki üreticinin sesine kulak vermiyor, bildiğini okuyor ve olan bizim çiftçimize, münasebetiyle da tüm yurttaşımıza oluyor. Sarımsak bir devir kilosu 100 liraya kadar dayandı. Üretici Sarımsak ekti. Bu kez taban gördü. Üretici eser elinde kalıyor fakat pazarda markette Sarımsak fiyatı düşmüyor. Vatandaş değerli eser alırken üreten eserini dahi satamıyor. Aksaray Acıpınar Sarımsak üretimi ile tanınıyor. Aksaray-Ankara karayolu üzerinde. Ankara 2,5 saat uzakta. Burada eser paha bulmuyor .Ankara Sarımsak kilosu 20 liradan aşağı markette satılmıyor. Bunu tertibe koyup Üretici ve tüketiciyi müdafaası gereken siyasi iktidardır. Siyasi iktidar laftan öteki alanda, rafta tahlil üreten tedbirler almıyor ” diye konuştu.

İTHALAT TAHLİL YOLU DEĞİLDİR

Gürer, üreticilerin takviyeye en çok gereksinimi olan bir devirden geçildiğine de dikkat çekerek, “Siyasi iktidar, ülkemizin dört bir yanında maliyet artışları nedeniyle mağduriyet yaşayan ve ekim yapmaktan vazgeçme etabına gelen çiftçilerimizin meselelerini yerinde tespit edip, tahlil yollarını bulmalıdır. İthalat tek başına asla bir tahlil yolu değildir. Mecburî hallerde yapılabilir fakat stokta eserin varlığında tıpkı eseri ithal etmek piyasayı dengelemiyor. İthalatçılara para kazandırıyor ” formunda konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*