Son dakika: Türkiye’den Rusya’ya flaş davet: Telaşlıyız

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki kimi bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi tarafındaki teşebbüslerden telaş duyulduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki kelamda Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül’de referandum yapılması için karar alınmıştı.

Gelişmelere ait Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin karardan duyduğu kaygı lisana getirildi.

“GİRİŞİMLERDEN TASA DUYMAKTAYIZ”

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu tabirler yer aldı:

“Ukrayna’nın Rus denetimi altındaki birtakım bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi istikametindeki teşebbüslerden telaş duymaktayız.

Bu tıp gayrı yasal oldubittiler, memleketler arası toplum tarafından tanınmayacaktır. Tersine, diplomatik sürecin canlandırılması gayretlerini zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.

Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik takviyemizi yineliyor, süregiden savaşın kelam konusu gaye temelinde barışçıl müzakereler yoluyla tahlili için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*