Savaşta 20. gün: Rusya’dan ABD Başkanı Biden’a yaptırım kararı

Savaşta 20. gün: Rusya'dan ABD Başkanı Biden'a yaptırım kararı
Savaşta 20. gün: Rusya'dan ABD Başkanı Biden'a yaptırım kararı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 20. güne girildi. Sahada çatışmalar sürüyor. Ukrayna’nın güneyindeki Herson şehri de tamamen Rus birliklerinin kontrolüne girdi. Öte yandan sabah hava saldırılarının hedefi olan Kiev’de 35 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak bu akşam saatlerinde başlayacak. Rusya’nın işgalinin “Avrupa’daki güvenlik realitesini değiştirdiğini” savunan NATO, ittifakın doğu kanadına daha fazla kuvvet yığacağını duyurdu. Moskova, ABD Başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’e yaptırım kararı aldı. Taraflar arasındaki müzakerelerde 5. tur sona ererken, Ukrayna’dan “Rusya ile müzakereler çok zorlu. Ancak anlaşma olasılığı görüyoruz” açıklaması geldi.

DÜNYA 15.03.2022 00:10

Savaşta 20. gün: Rusya'dan ABD Başkanı Biden'a yaptırım kararı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 20. gün.

Dün, taraflar arasındaki 4. tur müzakerelere ‘teknik bir ara’ verilmişti. Müzakereler bugün TSİ 16.20’de yeniden başladı. TSİ 22.50 saatinde sona eren görüşmelere yarın devam edilecek. Müzakerelere ilişkin açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Podolyak, “Çok zor ve karışık bir müzakere süreci. Temel çelişkiler var. Ama kesinlikle uzlaşmaya yer var” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’nın Mariupol şehrinin çevresindeki yerleşim yerlerinde bulunan Ukrayna güçlerinin ‘yok edildiğini’ ve tahliyeler için şehre otobüslerin geldiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Mariupol şehrindeki çatışmalara ve sivillerin tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mizintsev, Rus Silahlı Kuvvetlerinin ayrılıkçı güçler ile birlikte Ukrayna güçlerinin Mariupol şehrinin çevresindeki yerleşim yerlerine konuşlandırdığı tüm atış noktalarını tamamen imha ettiğini belirterek, “Şehrin ablukasını kaldırmaya yönelik başarılı operasyon bugün saat 15.00’den itibaren sivillerin çıkışı için insani koridorların açılması ve uzun süredir neo-Naziler tarafından rehin tutulan nüfusun toplu tahliyesinin başlatılmasını mümkün kıldı.” ifadelerini kullandı.

CANLI ANLATIM

22.53 Müzakerelerde 5. tur sona erdi, görüşmeler yarın devam edecek

Ukrayna’dan müzakerelere ilişkin yapılan açıklamada, “Rusya ile müzakereler çok zorlu. Ancak anlaşma olasılığı görüyoruz” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Podolyak, müzakerelerin yarın devam edeceğini belirterek, “Çok zor ve karışık bir müzakere süreci. Temel çelişkiler var. Ama kesinlikle uzlaşmaya yer var” dedi.

21.55 Biden, Ukrayna’ya 13,6 milyar dolarlık yardım paketini onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ile savaşta olan Ukrayna’ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını onayladı.

Daha önce ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinde hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratların desteğiyle onaylanan tasarıyı, Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği tören ile imzaladı.

Ukrayna’ya son bir yılda 1,2 milyar dolarlık savunma yardımı sağlandığını belirten Biden, bu yardımları da artıracaklarını ve yarın bu konuda detaylı bir açıklama yapacağını kaydetti.

20.36 Polonya, Rusya’nın 2 milyon avrosunu bloke etti

Rusya’nın Varşova Büyükelçiliği yetkililerinin, Polonya bankalarındaki hesaplarından 2 milyon avrosunu çekmek istediği ve bankaların parayı bloke ettiği bildirildi.

20.27 Çavuşoğlu yarın Moskova’yı, Perşembe günü de Ukrayna’yı ziyaret edecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamada bulundu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya ve Ukrayna ziyaretleri gerçekleştireceğini söyledi.

savasta-20-gun-rusya-dan-abd-baskani-biden-a-yaptirim-karari-991933-1.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

20.21 Rusya, Avrupa Konseyi’nden ayrıldı

Rusya, Strasbourg merkezli Avrupa insan hakları kuruluşu olan Avrupa Konseyi’nden ayrıldığını açıkladı. Konsey’in Rusya delegasyonu başkanı Pyotr Tolstoy, Telegram hesabında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov imzalı Moskova’nın kararını içeren bir mektubu Konsey Genel Sekreterine teslim ettiğini bildirdi.

Avrupa Birliği’nden bağımsız çalışan ve Avrupa’da insan hakları ve hukukun üstünlüğünü korumakla sorumlu olan Avrupa Konseyi, Rusya’nın üyeliğini Ukrayna işgalinin başlangıcından bir gün sonra, 25 Şubat’ta dondurmuştu.

Secretary General @MarijaPBuric today received formal notification from the #Russian #Federation of its withdrawal from the Council of Europe under Article 7 of the Statute, as well as its intention to denounce the European Convention on Human Rights #ECHR

— Daniel Holtgen (@CoESpokesperson) March 15, 2022

19.10 Kanada Başbakanı Trudeau da Rusya’nın yaptırım listesine eklendi

Rusya, Kanada Başbakanı Trudeau ve bazı yetkililerin bulunduğu 313 Kanada vatandaşının yaptırım listesine alındığını açıkladı.

18.40 Zelenski, Kanada Parlamentosu’na hitap etti: Şehirde neredeyse hiç gıda ve su kalmadı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Kanada Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Rusya’nın saldırıları Ukrayna halkını tamamen köleleştirmek ve yok etmek için yapılıyor” dedi. Zelenski, “20 gündür saldırı altındayız. Çocuklarınıza nasıl açıklayabilirsiniz böyle bir durumu. Sivil yerleşim yerlerini vurmaya başlıyorlar. Şehirde neredeyse hiç gıda ve su kalmadı” ifadelerini kullandı.

Zelenski, şöyle devam etti: “Bazıları gerilimi artırmaktan kaçınmalıyız diyor. Böyle söylemler duruyoruz. Bazen bariz şeyleri göremiyoruz. Kim gerçek dostumuz gördük. Kanada her zaman destek oldu bize. Hava sahasını mutlaka kapatmalıyız. Rus füzeleri ve Rus uçakları geçememeli. Umarım bunu anlarsınız. Yaptırımlarınızı artırırsınız. Rusya ile hiçbir ticari faaliyet yürütülmemeli.”

savasta-20-gun-muzakerelere-teknik-ara-catismalara-devam-991622-1.

17.55 Canlı yayında savaşı protesto eden gazeteci yargılanıyor

Dün gece Rusya’da Kanal 1’in haber programı sırasında stüdyoya girerek savaşı protesto eden editör Marina Ovsyannikova yargılanıyor. BBC, Ovsyannikova’nın 30 bin ruble (yaklaşık 4 bin TL) para cezasıyla ve toplum hizmeti veya 10 güne kadar hapisle cezalandırılabileceğini yazdı. Twitter’dan Ovsyannikova’nın adliyede avukatıyla birlikte beklediğini gösteren bir fotoğraf paylaşıldı.

Марина Овсянникова в Останкинском районом суде. С ней адвокат Антон Гашинский. pic.twitter.com/b1wPyy4BJ1

— Соболь Любовь (@SobolLubov) March 15, 2022

17.44 Rusya’dan Biden ve Blinken’e yaptırım kararı

Rus medya organı RIA’nın aktardığna göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.

17.38 BM, Rusya’nın işgal operasyonu nedeniyle Ukrayna’dan komşu ülkelere geçen mültecilerin sayısının 3 milyona ulaştığını, bunların 1,4 milyonunun çocuk olduğunu bildirdi.

savasta-20-gun-heyetler-arasindaki-muzakerelere-devam-ediliyor-991857-1.

17.30 Okulun enkazından 7 kişinin cansız bedeni çıkarıldı

Ukrayna’da Zeleniy Gay köyündeki okulun enkazından 3 kişinin kurtarıldığı, 7 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldığı bildirildi. AA’nın aktardığına göre Nikolayev Eyaleti Acil Durumlar Servisi’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, 13 Mart’ta Rus ordusunun bölgeye bağlı Zeleniy Gay köyündeki okula hava saldırısı düzenlediği hatırlatıldı. Söz konusu saldırı sonucu okul binasının büyük hasara uğradığı ve kurtarma ekiplerinin enkaz çalışmalarını ancak tamamlayabildiği kaydedildi.

17.20 Danimarka, başka ülkelere geçmek isteyen sığınmacıları geri gönderdi

Danimarka, Ukrayna’dan gelerek başka ülkelere gitmek isteyen yüzlerce sığınmacıyı, ‘ülkede kalmak istemedikleri’ gerekçesiyle almadı. Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre Danimarka’da Jutland Sınır Polisi’nin yaptığı açıklamada, Almanya’dan gelen Ukraynalı sığınmacıların ülkeye alınmadığı kaydedildi. Açıklamada cuma ününden bu yana Ukrayna’dan gelen 250 kişinin, Almanya’ya geri gönderildiği belirtildi. Danimarka’nın ‘geçiş ülkesi’ olarak kullanılamayacağı kaydedilen açıklamada, sığınmacıların iltica talep etmemesi halinde ülkeye alınmayacağı belirtildi.

17.08 NATO doğuya kuvvet yığacak

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa’da yeni bir güvenlik realitesi oluşturuyor. Yarın (Dışişleri) bakanları önemli bir görüşme yapacaklar ve somut adımları konuşacaklar. Bu, ittifakın doğu tarafında sahada daha çok kuvvet anlamına gelebilir. Aynı zamanda hava ve deniz konuşlandırmalarımızı da artırabiliriz.

16.55 İspanya hükümeti, Putin için UCM’ye başvuracak

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da savaş suçu işleyip işlemediğinin soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvurma kararı aldı. Hükümet Sözcüsü İsabel Rodriguez, basına verdiği bilgide, UCM’ye yapılacak söz konusu girişimin, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığının bir sonucu olarak 38 taraf devletin ortak önerisi olduğunu açıkladı. Rodriguez, “Putin’in bu savaşı Avrupa sınırlarında yürütülüyor. Bu aynı zamanda Avrupa vatandaşlarının yaşam biçimine yönelik bir savaştır ve AB’ye bir saldırıdır. Bu nedenle yanıt Avrupalı ​​bir yanıt olmalıdır” şeklinde konuştu.

16.20 Müzakereler devam ediyor

Rusya ile Ukrayna heyetli arasında dün ara verilen müzakereler yeniden başladı. Görüşme, video konferans yöntemiyle yapılıyor. Dün müzakerelere, teknik konuların istişaresi için ara verildiği açıklanmıştı.

16.15 Mariupol’da yerel yetkililerin açıklamasına göre, yaklaşık 2 bin araç kuşatma altındaki kentten ayrılmayı ayrıldı; 2 bin araç daha ayrılmayı bekliyor.

16.00 Zelenski: NATO’ye üye olmayacağımızı kabullenmemiz gerek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin NATO’ya katılmayacağını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Zelenski, Batılı ülkelerden Ukrayna’ya askeri teçhizat tedarikini önemli ölçüde artırmalarını istedi.

savasta-20-gun-herson-tamamen-rus-birliklerinin-kontrolunde-kiev-de-sokaga-cikma-yasagi-991810-1.

15.35 İngiltere yaptırımları genişletti; 350’den fazla kişiye ve kuruma yeni kısıtlamalar getirdi

İngiltere, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişleterek 350’den fazla şahıs ve tüzel kişiliğe yeni kısıtlamalar getirdi.

Dmitry Medvedev, Mikhail Mishustin, Sergey Ivanov, Maria Zaharova, Sergey Solovyov, Olga Skabeeva, Tigran Keosayan, Roman Babayan, Zakhar Prilepin, Anton Krasovsky, Arkady Mamontov yaptırım uygulanan isimler oldu.

Ayrıca, iş insanları Mikhail Fridman ile Petr Aven’ın mal varlıkları donduruldu ve ülkeye girişleri yasaklandı.

İngiltere ayrıca Mordashov, Pumpyansky, Poluboyarinov, Guriev, Mazepins, Zolotov, Chaika, Sobyanin, Ernst, Yevkurov’a yaptırım uyguladı. Listede Tatyana Navka, Elizaveta ve Nikolai Peskov da yer aldı.

15.10 Kiev’de bu sabahki saldırıda ölenlerin sayısı 4’e yükseldi

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, bu sabah kente düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının dörde yükseldiğini söyledi. Kiev’de 15 katlı bir apartmana yönelik saldırıda, daha önce 2 kişinin öldüğü duyurulmuştu.

14.30 İspanya, Rus milyardere ait yata el koydu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın iş birliğinde bulunduğu Rus oligarklardan biri olan ve bir kamu silah şirketinin başkanlığını yapan Sergey Chemezov’a ait olduğu belirtilen “Valerie” adlı 85 metrelik yata, Barselona Limanı’nda el konulduğu açıklandı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, söz konusu yatın “Rus oligarkların önde gelen isimlerinden birine ait olduğunu ve değerinin 140 milyon avroyu bulduğunu” söyledi.

14.25 Rus basını: Çavuşoğlu yarın Lavrov ile görüşmek için Moskova’ya gidecek

RİA Novosti haber ajansının aktardığına göre diplomatik bir kaynak gazetecilere açıklamasında, “Türk Dışişleri Bakanı’nın yarın Moskova’ya ziyareti ve Lavrov ile görüşmesi planlanıyor” dedi. Görüşmenin gündeminde Ukrayna’daki gelişmelerin olması bekleniyor.

12.52 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Mariupol’den vatandaşlarımızın tahliyesi konusunda şartlar gelişiyor. Bölgede 100’den fazla vatandaşımız var. Çalışmalarımız sürüyor, sıkıntı yok. Bu vatandaşlarımızın tahliyesi ve diğer sivillerin çıkışı konusunda her iki tarafın yardımını istedik.

12.45 Kremlin’den müzakere açıklaması

Kremlin’den müzakerelere ilişkin yapılan açıklamada, henüz bir şey söylemek için erken olduğu belirtilerek, “Görüşmelerin devam etmesi olumlu” ifadeleri kullanıldı.

12.15 Kiev’de 35 saatlik sokağa çıkma yasağı

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, kentte bu akşamdan itibaren başlayacak 35 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Sokağa çıkma yasağı bu akşam (15 Mart) 20.00’de başlayıp perşembe (17 Mart) sabahı 07.00’ye kadar sürecek.

11.35 Ukrayna: Savaş mayıs ayında bitebilir

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Oleksiy Arestovich, Rusya’nın savaşmak için kaynaklarının tükeneceğini iddia ederek, “Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu savaş, mayıs ayında bitebilir. Hatta bu tarih daha da erken olabilir. Mümkün olan en geç tarihten bahsediyorum. İki ülke arasında barış sağlanmalı.” dedi.

Arestovich, ayrıca iki ülke arasında barış sağlansa dahi küçük çaplı çatışmaların 1 yıl boyunca devam edebileceğini belirtti.

11.10 Bayer’den Rusya ve Belarus kararı

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya ve Belarus’ta “temel sağlık ve tarım ürünleri hariç” tüm faaliyetleri durdurdu. Bayer, konsolide satışlarının yaklaşık yüzde 2’sini Rusya’da gerçekleştiriyor. Rusya’da Bayer’in satışlarının büyük bölümü ilaçlar ve reçetesiz satılan sağlık ürünlerinden oluşuyor.

10.50 Üç başbakan Kiev’e gidiyor

Polonya, Çekya ve Slovenya başbakanları bugün Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gidiyor. Çekya Başbakanı Petr Fiala, iki mevkidaşıyla birlikte Avrupa Birliği’ni temsilen Kiev’i ziyaret edeceklerini açıkladı.

Üç ülkenin başbakanı, Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelecek.

Söz konusu ziyaret, 24 Şubat’ta başlayan işgalden bu yana Kiev’e yapılan en üst düzey seyahat anlamına geliyor.

10.30 Herson tamamen Rusların kontrolüne girdi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenov, Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinin tüm topraklarının tamamen kontrol altına alındığını açıkladı.

10.00 Rusya’da canlı yayında savaş protestosu

Rusya devlet haber kanalı 1. Kanal’ın (Pervıy Kanal) editörlerinden Marina Ovsyannikova, canlı yayında savaşı protesto etti. Marina Ovsyannikova, haber bülteni sırasında elinde “Savaşa hayır” yazılı bir dövizle stüdyoya girerek “Savaşı durdurun” diye bağırdı. Editörün elinde tuttuğu yarısı İngilizce yarısı Rusça yazılmış ve altında “Savaşa karşı Ruslar” imzasının yer aldığı dövizde, “Savaşa hayır. Propagandaya inanmayın. Burada size yalan söylüyor” ifadeleri yer aldı. Kanal ise Ovsyannikova ekrana girdikten kısa bir süre sonra görüntüyü değiştirdi.