Rusya’dan çarpıcı tez: Ukrayna, Rus pilotlara para ve AB vatandaşlığı vaat etti

Rusya’nın Ukrayna işgali 152. güne girerken Moskova, farklı bir iddiayı ortaya attı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı askeri operasyon memleketler arası gündemin birinci sıralarında yer almaya devam ediyor.

Son olarak Rusya’dan 152 gündür devam eden savaşla ilgili dikkat çeken bir tez geldi. Rus devletine bağlı RT kanalı, Ukraynalı casusların Rusya’nın savaş uçaklarına el koymak için Rus pilotlara para ve hatta AB vatandaşlığı teklif ettiğini öne sürdü.

Rus istihbaratına dayandırılan habere nazaran, Ukrayna savaşın başında Rus ordusunun elindeki askeri araçların bir listesini hazırlayarak bunları ele geçirmek için bir plan yaptı. Savaş uçaklarını, helikopterleri ve tankları ele geçirmeye çalışan Ukrayna, bu araçları teslim eden Rus askerlere de 1 milyon dolara kadar ödül önerdi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi de (FSB) Ukrayna’nın Rus savaş uçaklarını kaçırmaya çalıştığını fakat olayın engellendiğini açıkladı. FSB tarafından yapılan açıklamada, “Federal Güvenlik Servisi, NATO özel servisleri tarafından denetlenen Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğünün Rus Havacılık Kuvvetlerine ilişkin savaş uçaklarını kaçırmak için yürüttüğü operasyonu ortaya çıkardı ve durdurdu” denildi.

AVRUPA’DA RAHAT ÖMÜR VAADİ

Ukrayna, bilhassa de savaş uçakları için Rus pilotların peşine düştü, onları dijital yollarla takip etti. RT kanalına konuşan bir Rus pilot, birinci başta önerilen para ödülünün latife olduğunu sandığını, lakin önemli olduklarını anladığında Rus istihbaratına haber verdiğini söyledi. Ukrayna’yı destekleyen Avrupalı yetkililerin de kendisiyle birlikte öbür pilotlara “Avrupa’da rahat bir hayat” vaadinde bulunduğunu anlatan Rus yetkili, Ukrayna istihbaratının da kendilerine inandığını ve ordunun savunma planıyla ilgili kimi kapalı bilgileri bile paylaştığını savundu.

‘DİĞER ASKERLERİ İLAÇLA UYUTMA’ ÖNERİSİ

RT, Ukrayna istihbaratının savaş uçağı kullanmayı bildiğini görüntüyle kanıtlayan Rus askerlerine de 4 bin ila 7 bin dolar para ödediği savına haberde yer verdi.

Pilotlara uçakları kaçırırken öbür Rus askerleri yüksek dozda bayıltıcı tesire sahip klonidin ilacıyla uyutmalarını tavsiye ettiği de öne sürüldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*