Rusya, Yunan diplomatları “istenmeyen kişi” ilan etti, Atina tutum koydu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Atina’nın karardan duyduğu keder söz edilerek, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Yunan diplomatik ve konsolosluk ünitelerinin Rusya’daki işçisinin hudut dışı edilmesine ait Rus yetkililerin aldığı kararda hiçbir temel bulunmamaktadır. Profesyonellikleri ve yüksek sorumluluk şuuruyla öne çıkan bu işçi, Diplomatik ve Konsolosluk Münasebetleri Hakkında Viyana ve Kontratına bağlı olarak misyonlarını icra etmekteydi.”

Açıklamada, Rusya’daki Yunan Büyükelçiliği ve Konsoloslukların misyonlarını icra etmeyi sürdüreceği belirtildi. ​​​​​​​

Rusya Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’ın Moskova Büyükelçiliğinde misyonlu 8 diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiği bildirilmişti.

Yunanistan’ın Moskova Büyükelçisi Ekaterini Nassika’nın Bakanlığa çağrıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, “istenmeyen kişi ilan edilen” diplomatların 8 gün içinde ülkeyi terk etmelerinin istendiği ve buna dair nota verildiği tabir edilmişti.

Açıklamada, Yunanistan’ın Rusya tersi siyasetinin devam etmesi durumunda karşılık verme hakkının gizli tutulduğu belirtilmişti.

Yunanistan’ın Ukrayna’ya silah ve askeri teçhizat takviyesinde bulunması, hava alanını Rus uçaklarına kapatması ve nisanda Yunanistan’daki 12 Rus diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edilmesi Rusya’nın reaksiyonuna neden olmuştu.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*