Rusya manastırı vurdu, Zelenskiy BM’ye davet yaptı

Rus ordusu, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan tarihi bir manastırı vurmasının akabinde Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, “BM ve UNESCO’dan açıklama bekliyoruz” dedi.

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Rus ordusu son olarak Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan tarihi bir manastıra akın gerçekleştirdi.

Donetsk bölgesinde bulunan Svyatogorsk Lavra’daki All Saints Manastırı’na gerçekleştirilen taarruzun akabinde can kaybı ve yaralılara ait şimdi net bir açıklama yapılmazken, Rusya Savunma Bakanlığı sorumluluğun Ukrayna ordusunda olduğunu belirtti.

“BM VE UNESCO’DAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy atağa yönelik yaptığı açıklamasında, “Rus bombaları bugün tekrar Svyataprteovsk Lavra’yı gaye aldı. Manastır 1912 yılında yapılmıştı ve birinci kere Sovyetler devrinde onu yıkmışlardı. Rus ordusu manastırı bir sefer daha yıktı. Geçtiğimiz Çarşamba günü manastıra gerçekleştirilen Rus taarruzları sonucunda 4 kişi ölmüştü. Manastır, Mayıs ayından beri akın altında. BM’den ve UNESCO’dan mantıklı, vicdani bir açıklama bekliyoruz. Rusya büsbütün izole edilmeli ve hataları için hesap sorulmalı” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*