Reuters’ın anketi: Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14’ü Haziran ayı Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Bir iştirakçi ise siyaset faizinin yüzde 13’e indireleceği görüşünde.

Ekonomistlerin beklentileri 24 yılın en yüksek düzeyine ulaşan enflasyonda tepenin şimdi görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

Ancak anketteki iştirakçilerin birden fazla AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen iktisat programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz yansısı verilmeyeceği beklentisini koruyor.

POLİTİKA FAZİNDE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Yılsonu için iddia veren toplam 9 iştirakçinin tamamı siyaset faizinin yüzde 14’te kalacağını öngörüyor.

Erdoğan geçtiğimiz hafta hükümetin faizleri yükseltmeyeceğini ve tersine daha da indireceğini söylemişti. Mevcut siyasette hükümet üretimi, ihracatı ve istihdamı artıracak formda yatırımların düşük faizle özel dal tarafından yapılması istiyor.

TCMB, faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda siyaset faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yzüde 14’e çekmişti. O günden beri ise faizlerde değişiklik yapılmadı.

Gevşeme döngüsü geçen sene kur krizine ve enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde artan global güç maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.

SON BEŞ TOPLANTIDA KARAR DEĞİŞMEDİ

TCMB enflasyondaki yükselişe karşın son beş toplantısında siyaset faizini değiştirmedi. Banka liralaşma odağında bir siyaset çerçevesi gözden geçirme sürecinde olduğunu belirterek önümüzdeki devir faiz kararlarına ait bir sinyal vermiyor.

Bazı ekonomistler artık TCMB’nin kararlarının öngörülebilirliğindeki azalış sebebiyle son aylardaki PPK anketlerine katılmamayı seçiyor.

Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL’nin 2021’de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 düzeyine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle uzun müddet dar bantta süreç gören TL, finansal piyasalardaki global gelişmelerin de öncülüğünde, dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 24 bedel kaybetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*