Protetolar denetimden çıktı: Karakalpakistan’da bir ay OHAL ilan edildi

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından imzalanan kararnameyle, Özbekistan anayasasında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle ilgili hususların değiştirileceğine ait birtakım tekliflerin gündeme gelmesinin akabinde protesto şovlarının düzenlendiği Karakalpakistan’da 2 Ağustos’a kadar OHAL ilan edildi.

Kararnamede, OHAL kararının vatandaşların güvenliğini sağlamak, hak ve özgürlüklerini korumak, kanunlara riayet etmek ve sistemi sağlamak maksadıyla alındığı kaydedildi.

Buna nazaran Karakalpakistan genelinde saat 21.00’den 07.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

OHAL kapsamında bir ay boyunca bölgede değerli bina ve yapıların müdafaası güçlendirilecek, araçlar dahil vatandaşların hareket özgürlüğüne kısıtlama getirilecek, vatandaşlara kimlik denetimleri yapılacak, Karakalpakistan’a giriş ve çıkışlar kısıtlanacak, spor ve cümbüş dahil toplu etkinlikler yapılmayacak.

Kararnameyle ayrıyeten Karakalpakistan Fevkalâde Hal Komitesi Başkanlığı oluşturuldu ve başkanlığa Özbekistan Ulusal Muhafızlar Birliği Kumandanı Rustam Corayev tayin edildi.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, bugün protesto şovlarının düzenlendiği Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin merkezi Nukus kentine giderek, bölgenin önde gelenleriyle görüştü.

Mirziyoyev, burada yaptığı konuşmada, halkın görüşlerini dikkate alarak, Karakalpakistan’ın statüsüyle ilgili anayasa hususlarının değiştirilmeyeceğini söyledi.

Özbekistan’da son periyotta ülke anayasasında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle ilgili unsurların değiştirilmesi için birtakım teklifler kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı.

Dün, Özbekistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Nukus kentinde, ülke anayasasında yapılması öngörülen değişiklikleri “yanlış yorumlayan” bir küme vatandaşın şov düzenlediği bildirilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*