Petrol Piyasalarına Çin Darbesi! Brent Petrol Çakıldı: Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? (16 Ağustos 2022)

Brent petroldeki sert düşüş yeni haftada da sürüyor. Dünyanın en büyük ikinci ham petrol tüketici Çin’den gelen ekonomik bilgiler petrol fiyatlarını daha da tabana sürükledi. Mart 2020’den bu yana en düşük günlük ham petrol üretimi düzeyi görüldü. Pekala Brent petrol bugün kaç dolar? Brent petrol yükseldi mi, düştü mü? 16 Ağustos Salı Brent petrol fiyatı ne kadar oldu, kaç dolar? İşte milletlerarası piyasada petrol fiyatlarında son durum.

BRENT PETROL KAÇ DOLAR?

Ağustos ayına sert düşüşlerle başlayan Brent petrol varil fiyatı yeni haftada düşüşünü sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda 93 dolara kadar gerileyen Brent petrol 16 Ağustos 2022 sabahında 95,20 dolardan süreç görmekte.

PETROL PİYASASINA ÇİN DARBESİ

Petrol fiyatlarındaki yaşanan düşüşte en büyük etken Çin’den gelen ekonomik bilgilerin zayıflaması. Zira Çin dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve bu bilgiler petrol piyasalarını endişelendirdi. Ulusal İstatistik Ofisi datalarına nazaran, Çin’de ham petrol üretimi, temmuzda geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 8,8 azalarak günlük 12,53 milyon varile geriledi. Böylelikle, günlük ham petrol üretimi Mart 2020’den bu yana en düşük düzeyine düştü.

PETROL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Öte yandan analistler Brent petrolün daha da düşeceğini belirterek bekledikleri seviyeyi açıkladılar. Citi Research, Brent petrol için kısa vadeli amaç fiyatını varil başına 80-85 dolar olarak belirledi.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*