Okinawalılar, ABD’nin askeri üslerinden rahatsız oluyor

Japonya’nın güneybatısındaki Okinawa’da halk, füze denemelerini artıran Kuzey Kore ile bölgede askeri faaliyetlerini ağırlaştıran Çin’e karşı “stratejik önem” atfedilen ada genelindeki ABD askeri tesislerinden rahatsızlık duyuyor ve “üslerin ülke geneline paylaştırılması gerektiğini” savunuyor.

Adanın, Japon egemenliğine iade edilmesinin 50. yıl dönümünde, Okinawa’da konuşlanan ABD’ye ilişkin askeri üsler, hem ülke gündemini hem de halk hayatını meşgul ediyor.

NHK’nın anketine nazaran halkın yüzde 80’i, ABD güçlerinin ağır yer aldığı Okinawa’da askeri üs yükünün, öteki eyaletlere kıyasla “adil olmayacak oranda fazla” olduğunu belirtti.

İki bin kişilik ankete katılanların yüzde 51’i “Okinawa üzerindeki ABD üslerinin yükünün hafifletilmesini, yüzde 58’i ise askeri üslerin Okinawa dışına taşınmasını” istediğini tabir etti.

MAHALLÎ İLE MERKEZİ İDARE FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Japonya yüz ölçümünün yüzde 0,6’sını oluşturan Okinawa’nın, ülke genelinde ABD askeri tesislerinin toplam arazi alanlarının yüzde 70’ine konut sahipliği yaptığı biliniyor.

ABD’nin Okinowa’daki askeri üslerinin, Japonya genelindeki üslerine oranı, Japon egemenliğine iade edildiği 1972’de yüzde 58,7 iken, halihazırda yüzde 70,6.

En güneybatıda yer alan Okinawa Adası’na, füze denemelerini artıran Kuzey Kore ile bölgede askeri faaliyetlerini artıran Çin’e karşı “stratejik önem” atfediliyor.

Seçimle iş başına gelen adadaki valilik, üslerin sayısının düşürülmesini savunurken, Japon hükümetinin bu hususta somut adım atmakta ayak direttiği kaydediliyor.

Başşehir Tokyo’ya uçakla 3 saat uzaklıktaki Okinawa’da halk, AA’ya yaptığı değerlendirmede ABD üslerinin sayısı ile üslerin hayata tesirini anlattı.

“ÜLKE GENELİNE PAYLAŞTIRILMALI”

Giysi mağazası işleten Toguçi, üslerin birinci yıllarda “Çin tehdidine karşı” artırıldığını belirterek, “Japon hükümeti, üslerin stratejik olarak yarar sağladığını düşünüyor.” dedi.

Sırtladığı üs yüküyle Okinawa’nın “saldırılacak hedef” pozisyona geldiğini belirten Toguçi, başta ana kara olmak üzere “üslerin ülke geneline paylaştırılması gerektiğini” söyledi.

“GÜRÜLTÜ SORUN”

Ortadoğu kültürüne ilişkin eserler satan Kooşi, ada halkının, askeri uçakların bölgede yol açtığı gürültü kirliliği ile kaza risklerinden muzdarip olduğunu kaydetti.

Kooşi, “Kadena Hava Üssü’ne yakın oturuyorum. Uçakların gürültüsü büyük sorun, bilhassa geceleri. Üs sayısının eninde sonunda düşürülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Kooşi, bir tüccar olarak ise eyalet genelinde yaşayan ABD askerlerinin varlığının işletmesine gelir sağladığını belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Fırın işleten Nakamoto, askeri üslere yakın oturmadığını lakin pek çok kere gazete haberlerinden, askeri uçakların trafiğinden rahatsız olanları duyduğunu söyledi.

Ana karaya kıyasla Okinawa’nın “oldukça fazla askeri üs yükünü sırtladığını” lisana getiren Nakamoto, “üsler Japonya’nın gereksinimi ise Okinawa’da ağırlaşmaması gerekir.” dedi.

Yakındaki Doğu Çin Denizi’nde “Senkaku” üzere Pekin-Tokyo ortası tartışmalı problemlerin sürdüğünü anımsatan Nakamoto, üslerin sayısının “kolayca düşürülemeyeceğini” savundu.

“FUTENMA TAŞINMALI”

Emekli Seitetsu, Ginowan’daki Futenma Hava Üssü için “Futenma kentin göbeğinde ve halk hayatına büyük tehlike saçıyor. Daha evvel pek çok kaza oldu ve taşınması gerekiyor.” dedi.

Hamur işi satıcısı Satoşi de ABD üslerinin sayısının düşürülmesi için eyalet idaresinin attığı adımlar karşısında Tokyo hükümetinin yaklaşımını anlaşılmaz bulduğunu belirtti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*