Nike da Rusya’dan çıkıyor

Spor giysi firması Nike, faaliyetlerini askıya almasının akabinde üç ay sonra Rusya’dan büsbütün çekileceğini açıkladı. Nike, karara münasebet olarak, “Batılı başka şirketlerin ülkeyi süratle terk etmesini” gösterdi.

Nike, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Nike, Rusya pazarından ayrılma kararı aldı. Önceliğimiz, önümüzdeki aylarda operasyonlarımızı küçültürken çalışanlarımızı tam olarak desteklediğimizden emin olmak” tabirlerini kullandı.

Gelirinin yüzde 1’inden daha azını Ukrayna ve Rusya’dan elde eden Nike için bu atak, maddi olmaktan çok büyük ölçüde sembolik.

Diğer spor giysi firmaları da ülkeden çıktı.

Adidas, mart ayında Rusya’daki mağazalarını kapattığını ve çevrimiçi satışları durdurduğunu açıklamıştı. Puma da mart ayında faaliyetlerini askıya aldı. Reebok, mart ayında satışları askıya aldı ve FLO Mağazacılık’a 100’den fazla mağaza satmak için görüşmelerde bulunuyor.

Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’dan çıkmak isteyen yabancı şirketler, önümüzdeki haftalarda Moskova’nın mal varlıklarına el koymasına ve cezai yaptırımlara müsaade veren yeni kanunların çıkarılması ihtimaliyle karşı karşıya. Bu, kimi işletmelerin çıkışlarını hızlandırdı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*