Netflix, reklam göstermek için ünlü stüdyolardan müsaade almaya çalışıyor

Netflix abone sayısındaki düşüş için yeni tedbirler alırken yıllarca karşısında olduğu reklam planını da devreye sokmak için çalışmalara başladı. Akış platformu, ünlü dizilerde reklam gösterebilmek için imal şirketleriyle görüşmelere başladı.

Netflix’in görüşmelere başladığı stüdyolar ortasında tanınan draması “You”yu yapan Warner Bros.; “Russian Doll”un imalcisi Universal ve “The Crown” ve “Cobra Kai”nin imalcisi Sony yer alıyor.

Netflix için özel olarak oluşturulan gösterilere ek olarak şirketin, “Breaking Bad” ve “NCIS” üzere eski televizyon gösterileri için de mutabakatları yine müzakere etmesi gerekecek.

Bir Netflix sözcüsü, “Daha düşük fiyatlı, reklam dayanaklı bir seçeneğin nasıl piyasaya sürüleceğine karar vermenin birinci günlerindeyiz” dedi.

Anlaşmaları değiştirmek dalda duyulmamış bir şey değil. Netflix, müşterilerine içerik indirme imkanı sunmak istediğinde de lisans mutabakatlarını dış tedarikçilerle tekrar müzakere etmek zorunda kalmıştı.

The Crown

Netflix, içerik sağlayıcılarına hizmetinin reklam takviyeli bir versiyonunu bu yılın dördüncü çeyreğine kadar piyasaya sürmek istediğini söyledi. Hareket, dünyanın en büyük akış hizmetinin yeni bir gelir akışı ve abone büyüme kaynağı aramasıyla geliyor. Nisan ayında, şirket on yıldan uzun bir müddettir birinci abone kaybını bildirmişti.

Müzakerelerde, Netflix’in her gösteri için müsaade alması gerekip gerekmediği yahut mevcut mutabakatlar kapsamında belli programlarda reklam gösterme haklarına sahip olduğunu argüman edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Russian Doll

Ayrıca stüdyo yöneticileri, kimi gösterilerde ve sinemalarda yer alan yeteneklerin, içeriğin ticari olmayan bir görüntü platformu için tasarlandığına inandığını söyledi.

Eğlence sanayisi avukatı John Berlinski, Netflix’in içeriğin içine ve etrafına reklam yerleştirmesine müsaade veren açık bir mutabakatı yoksa, bunu yaparken risklerle karşılaşabileceğini söyledi. Berlinski, “Kesinlikle orada kıymetli bir yasal sorun olduğunu düşünüyorum” dedi. Berlinski, Walt Disney Co. ile olan kontrat gayretinde Scarlett Johansson’ı temsil etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*