Naci Görür: Tahribatını bekleyen İstanbul’da bugüne kadar neden bir dönüşüm projesinin yapılmadığı tartışmalı

TL’nin öbür para üniteleri karşısında paha kaybetmesiyle birlikte de inşaat maliyetinin git gide artması konut ve barınma problemini beraberinde getiriyor. Türkiye’de gün geçtikçe derinleşen ekonomik krizle AKP iktidarı yeni ‘müjde’lere sarılmaya devam ediyor.

Son olarak, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplumsal konut projesinin ayrıntılarını açıkladı.

Başvuruların yarın başlayacağını ve 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planladıklarını belirten Erdoğan ”Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir” dedi.

Erdoğan ayrıyeten, “İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öbür vilayetlerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir” diye konuştu.

Bugün Erdoğan’ın açıklaması için hazırlanan programa nazaran 81 vilayette 2023-2028 periyodunu kapsayacak biçimde 500 bin toplumsal konut inşa edilecek. Projeyi seçim yatırımı olarak niteleyen muhalefete göreyse iktidarın ömrü projeyi tamamlamaya yetmeyecek.

NACİ GÖRÜR: BU PROJE KATİYEN İSTANBUL’DA UYGULANMAMALI

Sosyal medyada projeye yönelik reaksiyonlar çığ üzere büyürken, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Bilim Akademisi Üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de, Erdoğan’ın açıkladığı ve ve ‘yüzyılın projesi’ olarak lanse edilen toplumsal konut projesine dair kritik ihtarlarda bulundu.

“Ancak tahribatını bekleyen İstanbul’da bugüne kadar neden bir dönüşüm projesinin yapılmadığı tartışmalı” diyen Görür, 8 maddeyi sıralayarak projenin neden hayata geçirilmemesi gerektiğini açıkladı.

Görür’ün paylaşımları şu halde:

  • Cumhur Liderimiz büyük bir konut atılımı başlatılacağını duyurdu. Konut sahibi olmayanlar için bu kıymetli. İnşallah planlandığı üzere yapılır ve istek edilen emele ulaşır. Lakin tahribatını bekleyen İstanbul’da bugüne kadar neden bir dönüşüm projesinin yapılmadığı tartışmalıdır.

Bu büyük projede şunlara itina gösterilmelidir:

1) Yerleşim alanları sarsıntı riskini artıracak yer üzerinde olmamalı,

2) Taban kalitesi A yahut B sınıfı olmalı,

3) Yapı alanları direkt Fay zonları ve yakınında seçilmemeli,

4) İnşaat bölgesinde sarsıntı tehlike tahlili yapılmalı,

5) İnşaat alanındaki en büyük yer suratı ve iğmesi ve sarsıntı şiddeti datalara nazaran belirlenmeli ve alt ve üstyapı ona uygun planlanmalı,

6) Yapılar zelzele dirençli hafif ve ekonomik yapılar olmalıdır,

7) Eteğine yahut içerisine yapıldığı kentlerin yapı ve nüfus yoğunluğunu artırmamalı,

8) Bu proje katiyen İstanbul’da uygulanmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*