Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki

Yemeğinize daha fazla lezzet katan aromatik otların çok büyük yararları vardır. Kalori eklemeden yemeklerin tadını artırırlar ve sıhhat için epeyce güvenlidirler. Ayrıyeten günlük olarak tüketilmesi gereken zerzevat ve meyve ölçüsünü artırmada ve tuz, şeker ve yağ ölçüsünü azaltmada çok yardımcı olurlar.

Aromatik bitkilerin birçok, bedeni özgür radikallerden koruyan antioksidanlar içerir. Bedende fazla ölçüde bulunan hür radikaller, hücrelerin daha süratli yaşlanmasına neden olur ve kanser üzere hastalıkları tetikler.

Aromatik otların kalorisi düşüktür. 100 gram bitki 15 ila 30 kaloriden fazlasını içermez, bu da güç istikrarında hiçbir tartıları olmadığı manasına gelir. Ek olarak, tuz eğini sınırlamaya yardımcı olurlar. Aromatik otlar klorofil açısından zengindir. Bu antioksidan husus, kalp hastalıklarına ve kansere neden olan hür radikallerin ziyanlı tesirlerine karşı savaşmak için gereklidir.

Aromatik otlar K vitamini sağlar, bu vitamin kanın sağlıklı bir formda pıhtılaşması için gereklidir. Kalsiyumun kemiklere bağlanmasına da yardımcı olur.

İşte, piyasada bulunması kolay, bilhassa lezzetli ve sıhhatiniz için âlâ olan 10 aromatik bitki.

Maydanoz

Maydanoz, mutfakta yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Hem garnitür hem de baharattır ve hem çiğ hem de pişmiş olarak yenir.

A ve C vitamini içeriği, bitki taze olarak tüketildiğinde daha fazladır. Maydanozun kökü, sapı ve yaprakları yenilebilir. Kökü idrar söktürücü, yaprakları ise uyarıcı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir.

Kişniş

Kişniş yaprakları aromatik otlar, öğütülmüş tohumları baharat olarak kullanılır. Yapraklarının tırtıklı biçimi maydanoza benzeri.

Bitkinin antik çağlardan beri bilinen birçok tıbbi özelliği vardır. Kişniş, sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Büyük ölçülerde tüketildiğinde, ağrı kesici tesirleri olduğu bilinmektedir. Yaprakları K vitamini açısından zengindir.

Fesleğen

Fesleğen de birçok yararı olan aromatik bitkilerden biridir. Yapraklar çoklukla domates, kabak yahut salata üzere çiğ sebzelere çok yeterli eşlik eder. Ayrıyeten yemekleri zenginleştirir.

Yemeklerde kullanıldığı üzere çeşitli soslarda da çok âlâ bir materyaldir. Fesleğen gaz giderici, spazm giderici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Tıpkı vakitte ağız kokusuna karşı savaşmaya yardımcı olur.

Demir ve A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. İçeriğindeki polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidandır.

Rezene

Yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan rezenenin tadı anasona benzeri. Bitkinin tüm kısımlarını pişirilebilir.

Çiğ olarak, salatalarda yahut pişmiş olarak yemeklerde yenebilir. Yüzyıllardır bilinen terapötik özellikleri, esasen gaz giderici, balgam söktürücü ve spazm gidericidir.

Nane

Sindirimi kolaylaştırır, ağrı kesici özelliği vardır ve antiseptik özelliklere sahiptir. Nane tıpkı vakitte yüksek polifenol konsantrasyonu sayesinde güçlü bir antioksidan tesire sahiptir.

Ferahlatıcı tesiri ile birçok sakız, pastil yahut diş macununda bulunur. Nane yüklü olarak ise ilaç ve aromaterapi gereksinimleri için yetiştirilmektedir.

Kekik

Kekik, uçucu yağ bakımından güçlü aromatik bir bitkidir. 300’den fazla çeşidi vardır. Yüzyıllardır yemekler için ve birebir vakitte tıbbi özellikleri için kullanılmıştır.

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı faal bir halde savaşan sayısız özelliklere sahip bir antiseptiktir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve temizler, karaciğer işlevlerini takviyeler.

Çiçeklerinden elde edilen ve giderek daha az bulunan bal, harikulâde tedavi edici niteliklere sahip doğal bir ilaç olarak görülmektedir.

Frenk soğanı

Frenk soğanı, yaprakları ve kısımları baharat olarak kullanılan aromatik bir bitkidir. Salatalarda çiğ olarak yenilebildiği üzere soslar yahut omletler üzere belli tanımlarda de kullanılabilir.

Frenk soğanı C, B2 ve K vitaminleri, kalsiyum, sodyum ve demir bakımından zengindir, birebir vakitte güçlü antioksidan tesirlere sahiptir. Frenk sopanı sindirimin en büyük yardımcılarındandır.

Biberiye

Biberiye, temel olarak Akdeniz ikliminde, kurak ve kayalık çalılıklarda yabani olarak yetişir. Bitki tercihen taze kullanılır, fakat kurutulmuş çiçekler de tanımlara eklenebilir.

Ayrıca bilhassa et yemeklerini, çorbaları yahut sosları zenginleştirmek için de kullanılır. Biberiye tatlıdır ve birkaç faal antimikotik, antibakteriyel ve antioksidan unsur içerir. Ayrıyeten yüzyıllardır parfümeride kullanılmaktadır.

Adaçayı

Antik çağlardan beri en tesirli şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilmiştir. Antiseptik ve antibakteriyel tesiriyle hastalıkları uzak meblağ.

Bitkisel tıpta hayli fazla kullanılmaktadır ve mutfağa da girmiştir. Hafif acı tadı ile bilhassa tavuk yemeklerine yeterli bir tat verir.

Antioksidanlar açısından varlıklı olan adaçayı, sindirime yardımcı olur.

Mercanköşk

Mercanköşk kekik otuna yakın bir çeşittir. Yaprakları taze yahut kurutulmuş olarak birçok tanımı zenginleştirmek için kullanılır.

Aromasını ve tat özelliklerini korumak için pişirmenin sonunda eklenmesi tavsiye edilir. Tadı kekik tadına benzeri. Bitkisel tıpta kullanılan uçucu yağı antiseptik tesire sahiptir.

Mercanköşk, uyku bozuklukları, eklem ağrıları ve anksiyete için çay olarak da kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*