Madımak katliamının 29’uncu yılı… Hayatını kaybedenler anıldı

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Aktifliklerine gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın ve 2 otel vazifelisi bugün merasimle anıldı.

Madımak katliamının 29’uncu yılında kentte anma aktiflikleri gerçekleştirildi. Sivas’taki birinci anma programı, valilik tarafından yapıldı.

Vali Yılmaz Şimşek, Belediye Lideri Hilmi Alım, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Lideri Haydar Baki Doğan, Ticaret Sanayi Odası Lideri Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lideri Hakan Demirgil, Ticaret Borsası Lideri Abdulkadir Hastaoğlu ile çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyet, Valilik binasından Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteline yürüdü.

Heyet, bina içinde 2 Temmuz 1993’te ömrünü yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bıraktı.

‘BİZE DÜŞEN BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİRMEKTİR’

Burada açıklama yapan Vali Yılmaz Şimşek, acı olayın 29’uncu yılında bir ortaya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burada hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz ve onlara dualarımızı gönderiyoruz. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Sivas üzere Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Anadolu’nun birlik, beraberlik, müsamaha diyarı bir vilayette bu türlü acı bir olayın olması hepimiz için ıstırap verici.

Hepimizi derinden yaralayan bir olay. Aslında bu hüzün yalnızca Sivaslıların değil, ülkemizin ıstırabıdır. Tüm insanlığın acısıdır. Elbet ki bu olayda en çok mağdur olan olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve onların aileleridir.

Ancak bir o kadar da mağdur olan Sivaslılardır, tüm Sivas kentidir. Sivas yüzyıllardır barışın, müsamahanın, sevginin yeşerdiği bir topraktır. Hakikaten buradan Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal bu topraklarda sesini duyurmuştur.

Bizlere de daima barışı, müsamahayı, sevgiyi öğütlemiştir. Öğretilerinde de daima bunu vurgulamıştır. Bize düşen ise bundan sonra bu olaydan ders çıkartıp, aramızdaki birlik ve beraberliği pekiştirmek, sevgi ve müsamaha tohumlarını tekrar yeşertmektir.

Çocuklarımıza, torunlarımıza, bizden sonraki jenerasyonlara de sevgi dolu, barış dolu, müsamaha dolu yarınlar bırakmaktır, bir dünya bırakmaktır. Bütün uğraş ve çalışmalarımız da bu taraftadır. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet diliyorum.”

‘SİVAS’A YAPIŞTIRILMAK İSTENEN BU LEKE TUTMAYACAKTIR’

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Lideri Baki Doğan ise, “Aradan 29 yıl geçmiş. 29 yıl evvel yaşanan bu acı hala bizim yüreğimizde. Hiç sönmedi. Bu acıyı dün yaşanmış üzere hissediyoruz.

Burada hayatını kaybeden tüm canlarımıza Hak’tan rahmet diliyorum ve kederli ailelerine sabırlar diliyorum.

Sivas’ı biz 2 Temmuz olarak anmak istemiyoruz. Sivas’ı kadim bir Anadolu kenti olarak, uygarlıkların baş kenti, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir kent, 4 Eylül 1919 Sivas olarak hatırlamak istiyoruz.

Sivas’a yapıştırılmak istenen bu leke tutmamıştır, tutmayacaktır. Bu manada Sivas’ta Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürtüyle, Türküyle, Çerkeziyle herkesin Sivas’a atılmak istenen bu kara lekeyi kaldırıp, birlik, beraberlik, kardeşlik doğrultusunda bu çalışmaları yapmamız gerekiyor.

Sadece Sivas’a 2 Temmuz’da gelip, burada anmayı yapıp giden insanlardan değil, öteki günlerde de burada olup, belediye liderimizle, valimizle, bu topluma burada nasıl birliği, beraberliği, kardeşliği sağlarız diye projeler yapmak düşüncesindeyiz” sözlerini kullandı.

GÖSTERİCİLERİN İSMİ ÇIKARILDI

Bilim ve Kültür Merkezi’nde olayın akabinde oluşturulan anı köşesinde, hayatını kaybeden aydın ve otel çalışanlarının yanında göstericilerden Ahmet Alan ve Hakan Türkgil’in de isminin yazılması uzun müddet reaksiyonlara neden olmuştu. Gelen reaksiyon ve talepler doğrultusunda bu yıl bu isimlerin anı köşesinden çıkarıldığı görüldü. (DHA)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*