Kripto para dolandırıcıları artık YouTube’u kullanıyor

Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının hayli artması, siber saldırganları da harekete geçirdi. Bilhassa 2020 yılında yapılan siber atak sayılarında rekor artışlar yaşanmıştı.

Koronavirüsle artışa geçen siber akınlar, günümüzde de ağır bir halde devam ediyor.

Kripto para akınları YouTube’a kayıyor

Güvenlik uzmanları, siber hatalıların güçlü makûs emelli yazılımları dağıtmak için YouTube’u kullanmaya başladığını keşfetmişti. Artık de platformda kripto para dolandırıcılarının sayısında artış yaşanıyor.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamaya nazaran, tanınan YouTube kanallarının yorum kısmından yayılan dolandırıcılık metodu hayli kişiyi mağdur etti.

Dolandırıcılar YouTube’daki tanınan görüntülerin altına yorum atarak kurbanlarını parasız kripto para kazanmaya davet ediyor.

Bedava kripto paranın nasıl kazanılacağını öğrenmek isteyenleri kendi kanalına davet eden dolandırıcılar, kurbanlarını kanaldaki görüntüde uydurma bir kripto para borsasına yönlendiriyor. Akabinde kurbanların ferdî bilgileri ve cüzdanlardaki kripto paraları çalınıyor.

Dolandırıcılar, dolandırma maksatlı yorumların en doruğa çıkması için bot hesaplarla olumlu yorumlar atıyor.

Epey kolay bir tuzak olmasına karşın yorumu zirvede görenler ve altına gelen olumlu yorumları görenler, kolay para kazanma hevesiyle bu tuzağa düşebiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*