Kosova-Sırbistan gerilimi… Hududa kurulan barikatlar kaldırılıyor

Kosova’nın kuzeyinde gerginliğe yol açan, ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulamasının hükümet tarafından 1 ay ertelenmesinin akabinde, ülkenin kuzeyinde yaşayan Sırplar, sona kurdukları barikatları kaldırıyor

Kosova Hükümeti’nin ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulaması kararının, ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier tarafından ertelenmesi talebini kabul etmesinin akabinde, Sırpların ağır olarak yaşadığı ülkenin kuzeyinde tansiyon düştü. Sırplar kararı protesto etmek için kurdukları barikatlardan 4’ünü kaldırdı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova Meclis Lideri Glauk Konjufca, Kosova Başbakan Albin Kurti, Kosova Başbakan Yardımcısı Donika Gervalla ve Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveç ile bir ortaya geldi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından mevzuya ait olarak yapılan yazılı açıklamada, toplantının, ülkedeki son gelişmeler hakkında kurumlar ortası uyumun sürdürülmesi emeliyle gerçekleştiği belirtildi.

Toplantıya muhalefet önderlerinin davet edildiği belirtildiği lakin katılmadıkları belirtilirken, ülkenin kurumlarının, ulusal çıkar hususlarında uyumu sağlamak emeliyle muhalefetle sistemli temas ve istişarelere devam edeceği kaydedildi.

“KOSOVA’YA GİREN SIRPLARA BİN 500’DEN FAZLA GEÇİŞ DOKÜMANI VERİLDİ”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkedeki son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, yasadışı cürüm örgütlerinin Sırbistan tarafından desteklendiğini belirtti. Kurti açıklamasında, “Bu yapılanmalar ülkemiz için kolay değil, devlet tarafından destekleniyorlar” sözlerini kullandı.

Başbakan Kurti ülkenin kuzeyinde yer alan Brenyak ve Yarinye’deki 2 hudut noktasının hala 9 barikatla kapatıldığını belirterek, Kosova’ya giren Sırbistan vatandaşlarına bin 500’den fazla geçiş evrakı verildiğini duyurdu.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ise Kosova’nın kuzeyinde polisin soruşturma başlattığı yasadışı silahlı şahıslar tarafından 11 Kosova vatandaşının yaralandığını duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Kosova’da yarın yürürlüğe girmesi planlanan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasına saatler kala tansiyon yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da siren ve silah sesleri yükselmişti.

Polis, silah seslerini doğrulamış hayatını kaybeden ya da yaralanan olmadığını tabir etmişti. Sirenlerin ise yarın yürürlüğe girecek olan süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulamasını protesto etmek gayesiyle kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya davet etmek için çalındığı söz edilmişti. Daha sonra ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier, Kosova hükümetine kararı 1 ay ertelemeyi önermiş, Kosova ise kararı kabul etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*