Köpekler Neden Birbirinin Poposunu Koklar?

Köpekler dost canlısı olmaları ile sevdiğimiz hayvanlar. İnsanlarla çok iyi anlaşıyorlar. Koku duyuları çok gelişmiş olduğu için birçok hareketleri aslında aldıkları kokuya göre şekillenir. Köpekler bir insanı tanımak ve güvenmek için onları ilk sahiplendiğiniz zamanlarda sürekli sizi koklarlar. Kokunuza alışır ve tehlikeli olmadığınıza karar verirler. Fakat birbirlerini kokladıkları durumlarda bu insanları kokladıklarından daha farklı bir anlam taşıyor. Gelin neymiş bakalım…

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/7…

Köpekler genellikle gördükleri başka bir köpeğin ilk olarak poposunu koklar.

Köpeklerin birbirlerinin popolarını kokladığını görmek bize komik gelebilir ancak onlar için bunun önemli bir nedeni var. Bu, geçinmelerine ve hayatta kalmalarına yardımcı olmak için birbirleriyle ilgili her türlü şeyi öğrenmelerini sağlayan bir hareket. Köpekler için popo kokusu, insanlar için el sıkışma gibi sayılabilir.

Köpeklerin koku alma duyusu insanlardan 10 bin ila 100 bin kat daha iyidir.

Ayrıca burunlarının ‘Jacobson’ adı verilen ve başka bir köpeğin arkasını kokladıklarında kötü kokuyu görmezden gelmelerini sağlayan özel bir kısmı da vardır. 

Kokudan ziyade, organ daha önemli bir şeyi tespit eder: Bir köpeğin anüsünün yanlarında, vücuda nasıl düzgün çalışacağının sinyallerini veren kimyasallar salgılayan özel bezler bulunur. Birbirlerinin kokusundan çok  köpekleri ilgilendiren şey aslında budur.

Köpekler karşısındaki köpeğin sağlıklı olup olmadığını bu şekilde anlamış olurlar.

Ayrıca bir köpeğin başka bir köpeğin erkek mi dişi mi olduğunu, kaç yaşında olduğunu, ne yediğini, ne kadar sağlıklı olduğunu ve hatta nasıl bir ruh halinde olduklarını bile bilmesine yardımcı olurlar.

Bütün bunlar köpeklerin nasıl davranmaları gerektiğine karar vermelerine yardımcı olur.

Köpekler birbirlerini ilk olarak böyle tanır. Artık köpeklerin neden birbirlerinin popolarını kokladıklarını anladığımıza göre, neden birbirlerini ilk gördüklerinde tuhaf hareketler yaptıklarını da anlamış olduk. 

Bir kere duyduklarında kokuyu unutmazlar. Daha önce tanışıp tanışmadıklarını bir dahaki karşılaşmalarında böylece anlamış olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir