Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal’ın bayanları gaye alan açıklamasına bayanlardan sert reaksiyon

Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) Konya Vilayet Lideri Hasan Hüseyin Uysal, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada bayanları gaye aldı. Bayanlar, Uysal’ın açıklamasına sert reaksiyon gösterdi.

BAYANLARI GAYE ALDI

Kıyafet tercihleri nedeniyle bayanlara yönelik cinsiyetçi tabirler kullanan Uysal, “Toplumun en zayıf yanı da en kuvvetli yanı da bayan. Konya’da bile göbeği, göğüslerinin yarısı, omuzları, bacak uyluğunun yüzde 80’i açık tipler türedi. Bu teşhir, ‘beden görseli satma’ değil mi? Vücut satmaya giden yol, fahişelik yolu değil mi? Cariyeler örtünmezmiş. Cariye mi bunlar!” dedi.

YANSILARIN AKABİNDE PAYLAŞIMI SİLDİ

Uysal reaksiyonlar üzerine tweet’ini silerken daha sonra yaptığı açıklamada, “Çok düzeysiz yorumlar gelmiş o yüzden yorumları kapattım. Her açık f….. demedim. Teşhirci psikolojiye ve bunun varabileceği sonuca işaret ettim. Biraz sağlıklı düşünülse, daha insanî değerlendirmeler çıkardı ortaya. Yazık, delikanlı erkeklerin ruhsal savrulmalarını düşünen yok” sözünü kullandı. 

UYSAL’A BAYANLARDAN SERT REAKSİYON

Uysal’ın açıklaması toplumsal medya reaksiyon çekerken; Bayanlar da Uysal’a sert reaksiyon gösterdi. GÜZEL Parti Konya Bayan Siyasetlerinden Sorumlu Vilayet Lider Yardımcısı Tolunay Özçelik, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Konya Vilayet Yöneticisi Huriye Tekin, Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Bayan Meclisleri Temsilcisi Dilber Sünnetçioğlu, Atatürkçü Niyet Derneği (ADD) Konya Şubesi İdare Konseyi Üyesi Sultan Karatekin, Cumhuriyet.com.tr’den Mehmet Oflaz’a konuştu.

“RAHATSIZLIK DUYUYORUZ”

Özçelik, Biz Güzel Partili Bayanlar olarak fikir sistemimizi öncelikle özgürlük ve demokrasi temeline oturtmuş bir partiyiz. Bu inancımızı yalnızca bayanlar için değil toplumumuzdaki tüm bireyler için savunuyoruz. Hasebiyle bayan vücudu ve giysi kuşamı üzerinden yapılan her türlü tartışmaya karşıyız. Bu tıp tartışmaların erkekler ortasında yapılıyor olmasından daha da çok rahatsızlık duyuyoruzdiye konuştu.

“SÖYLEMLERİNE KATILMIYORUZ”

ÂLÂ Partili Özçelik açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı Konya Vilayet Lideri Sn. Hasan Hüseyin Uysal’ın telaffuzlarına katılmadığımız üzere bayana, beşere ve topluma da tıpkı pencereden bakmıyoruz. Yaşadığımız toplum özgürlükçü ve demokratik bir toplumdur. Her birey dilediğini giymekte ve dilediği hayatı yaşamakta özgürdür. Kimsenin başkasının giysi kuşamına ya da hayat tercihlerine müdahale hakkı olmadığı, tam aksine hürmet duyması gerektiği kanaatindeyiz.”

“LANETLİYORUZ!”

Uysal’ın bayanları aşağılayan ve hakaret dolu bir paylaşım yaptığını belirten Tekin,HKP’li Bayanlar olarak ismini bile ağzımıza almak istemediğimiz ve kelamda başhekim yardımcısı şahsın bu açıklamasını lanetliyoruz. Akılları bayanın vücudu ve bacak ortası dışında bir şeye çalışmayan, dini yalnızca bayan vücuduna indirgeyerek bayan üzerinden yapılan bu akınları ve bu anlayışı katiyetle kabul etmiyoruz. Onlar bu çeşit açıklamaları ile iğrenç iç yüzlerini her seferinde açığa vurmaktadırlar” sözlerine yer verdi.

“LAİKLİK BAYANIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR”

“Oysa bayanlarımız toplumumuzun yarısıdır. Anamızdır, bacımızdır, eşimizdir, kızımızdır. Kimse üreten ve yaratan biz bayanlara hakaret edemez” diyen HKP’li Tekin, “Partimiz her fırsatta laikliği ön planda tutmaktadır. Zira laiklik tıpkı vakitte bayanın özgürlüğüdür. AKP ve onun gerici tarikat, vakıf vb. yandaşları ne yazık ki yıllardır bu ve gibisi açıklamalar yaparak bayanlarımızı konuta hapsederek, çalışamaz duruma getirerek, kılık kıyafetine müdahale ederek, kaç çocuk doğuracağına karışarak kendi ahlaksız zihniyetlerini topluma benimsetmeye ve şeriat hasretlerini bayana uyguladıkları baskılarla gerçekleştirmeye çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“MEYDAN BOŞ DEĞİL”

Tekin, “Biz HKP’li Bayanlar olarak bu bayan, çocuk, tabiat, hayvan düşmanı ortaçağcı-gerici zihniyete karşı çabamızı sürdüreceğiz. Meydan boş değil. Herkes haddini ve yerini bilecek. Bu ülkede bizler var olduğumuz sürece bu ortaçağcılar hedeflerine, emellerine ulaşamayacaklardır” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Sünnetçioğlu, “Hasan Hüseyin Uysal‘ın bayan düşmanı bayanı aşağılayan bu açıklamasını şiddetle kınıyorum. Bayanların ömür usulüne kıyafetlerine karışmak kimsenin haddi değil. Bayanlar kimsenin malı ya da namusu değildir. Bayanlar kendi hayatı hakkında kendi karar verebilir istediği kıyafeti giyer” tabirlerine yer verdi.

Sünnetçioğlu şöyle devam etti:

“Son vakitlerde bu tip düzeysiz açıklamalar çok fazla olmaya başladı. Bunun nedeni uygulanan cinsiyetçi siyasetlerdir İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın geri çekilmesi bu bayan düşmanlarını cesaretlendiriyor. Bayanların sütyenini, kıyafetini konuşmayın bırakın; dün dört bayan kardeşimiz daha öldürüldü.  Bunu konuşun, kuşkulu bayan vefatlarını konuşun, çocuk istismarlarını konuşun, açlığı hissetmemek için su içiyorum diyen çocuğu konuşun. Nisan ayında 24 bayan cinayeti 16 kuşkulu bayan mevti var bunu konuşun.” 

FAHRETTİN KOCA’YA DAVETTE BULUNDU

Sünnetçioğlu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Kisminin kıyafetine karışan, delikanlıların ruhsal savrulmalarını düşünen,kadınların giysisi üzerinden aşağılamalarda bulunan bu hekim hakkında soruşturma açacakmısınız diye seslendi.

Bahsin takipçisi olacaklarını belirten Sünnetçioğlu, şöyle konuştu:

“Kadınların hafızası güçlüdür attığı tweeti silmekle unutturamaz. Yaptığı bayan düşmanlığını, nefret telaffuzunu, aşağılamasını unutturamaz. Hesap vermelidir. Cinsiyetçi siyasetler derhal bırakılmalı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin olduğu bir sistem kurulmalıdır ki bu bir zorunluluktur. Hayat hakkımızın bayan düşmanı ve cinsiyetçi uygulamalarla elimizden alınmasına asla müsaade etmeyeceğiz.” 

ATATÜRK’ÜN KELAMINI HATIRLATTI

ADD’li Karatekin, “Bir tabip düşünün! Misyonunu yerine getirip insanlığa faydalı bir tabip olmak yerine iğrenç düşünlerini belirtip adeta ortaçağ gericiliğini savunur olmuş” diye konuştu.

Karatekin,Türkiye nereden nereye geldi. Doktor sıfatını kullanan bu kişinin telaffuzları, bu ortaçağ zihniyeti ne yazık ki ülkemizin ne hale geldiğini açıklıyor. Hâlbuki Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, bayanlarımıza karşı ihmal ve kusurdur’ kelamıyla bizleri uyarıyor” tabirlerine yer verdi.

“LAİKLİK OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

“Hasan Hüseyin Uysal’ın zihniyeti ortaçağ zihniyetidir. Bayan cinayetleri, tacizler ve tecavüzler bu zihniyetin eseridir. Birebir kentte sizin gibilerle yaşamaktan utanan bayanlar olarak diyoruz ki laiklik koşuldur, laiklik olmazsa olmazımızdır. Gayrete daha sıkı sarılmamız kaide oldu” diyen Karatekin sözlerine şöyle devam etti:

“Ve ceddimizin bu kelamını de unutmayalım. ‘Ey kahraman Türk bayanı, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.’”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*