Kısa görüntüler toplumsal medyada 2,5 kat daha tesirli

Sosyal medya yıllar içinde birçok marka için pazarlamanın, satışları artırmanın ve tüketicilerle etkileşim kurmanın temel mecrası haline geldi. Kullanıcılara anlık olarak erişmeye imkan tanıyan toplumsal medya platformları, duyuru ve kampanya iletişimleriyle pazarlama emelinin yanında, markaların benimsedikleri pahaları amaç kitlelerine aktarmalarının bir yoluna da dönüştü.

Dijitalde çok vakit geçiren, satın alma kararlarını da dijital mecralar aracılığıyla veren kullanıcılara ulaşmak isteyen markalar, 2022’nin başından bu yana global trendleri izlemeye ve toplumsal medyanın değişen dünyasına ayak uydurmaya çalıştı. Yeni teknolojilerin toplumsal medya atmosferini daima değiştirdiğini savunan Becca Digital Technology Kurucusu Berkay Akıncı, 2022’nin ikinci yarısında markaların yakından izlemesi gereken toplumsal medya trendlerine ait görüşlerini paylaştı.

Sabit görsellerden ve belli formatlardan oluşan nizamlı içerik akışının bugün tüketicilere erişmek için kâfi olmadığına dikkat çeken Berkay Akıncı, “İlk çeyreğin sonunda açıklanan bilgilere nazaran 1 milyar aylık etkin kullanıcısı olduğu iddia edilen TikTok, birçok yaklaşımı değiştirmede öncü oldu. Instagram da kullanıcıları yakalayabilmek için TikTok’un sunduğu özelliklere yöneldi ve algoritmalarını kısa görüntüleri öne çıkaracak biçimde değiştirdi. Bu da daha çok bireye erişmek isteyen markalar için kısa görüntü içerikleri vazgeçilmez hale getirdi. SproutSocial tarafından yürütülen araştırmada da tüketicilerin kısa formatlardaki görüntü içeriklerini uzun görüntülere kıyasla 2,5 kat daha ilgi cazibeli olduğunu söylediği görülüyor” dedi.

GÜVEN DUYGUSU VE AKTİVİZM BEKLENTİSİ ÖNE ÇIKIYOR

SproutSocial araştırmasında 5 kullanıcıdan üçünün, görüntü içerikleri en ilgi cazip toplumsal medya içeriği olarak tanımladığı ve tüketicilerin yarısından fazlasının en çok YouTube’a odaklandığı da tespit edildi.

Değişimin sadece içerik formatlarında değil, kullanıcıların markalara yönelik beklentilerinde de yaşandığında dikkat çeken Berkay Akıncı, “Küresel danışmanlık şirketi PwC’nin araştırmasında 10 tüketiciden 7’sinin itimatlarını kaybettikleri bir markadan alışveriş yapmayacakları görülüyor. Tüketicilerin itimat kavramına verdikleri ehemmiyet, toplumsal medyada markalardan bekledikleri yaklaşıma da yansıyor ve samimiyet öne çıkıyor. Öte yandan kullanıcıların %70’i markalardan toplumsal medyada toplumsal hususlarda hal almasını ve farkındalık yaratmasını bekliyor. Pazarlama profesyonellerinin yaklaşık yarısı da markalarının toplumsal medyada toplumsal hususlar hakkında konuşmasını ve marka aktivizmini destekliyor” diye konuştu.

“TÜKETİCİLERİ ANLAMAK VE STRATEJİYLE İLERLEMEK GEREKİYOR”

Bugünün kullanıcılarına erişmek için toplumsal medyada var olmanın tertipli içerik paylaşımından daha fazlasını gerektirdiğini savunan Becca Digital Technology Kurucusu Berkay Akıncı, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:

“Tüketiciler markaların toplumsal medyada günde 1-2 içerik paylaşmasının kâfi olduğunu düşünürken, ağır ve birbirini tekrar eden eser yahut hizmet odaklı bir paylaşım takvimi izlemek anlamsızlaşıyor. Toplumsal medyada izlenecek adımların, markaların genel pazarlama stratejisi kapsamında, kullanıcıların beklentileri doğrultusunda belirlenmesi gerekiyor. Becca Digital Technology olarak dijitalde daha güçlü bir iz bırakmak isteyen markaların toplumsal medya, yazılım, web tasarım, içerik idaresi sistemi, SEO ve e-ticaret altyapısı üzere tüm gereksinimlerine cevap veriyoruz. Bu bileşenleri dengeli bir strateji etrafında birleştirerek her ölçekten markanın gerçek amaç kitlesine ulaşmasını mümkün kılıyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*