Kılıçdaroğlu: CHP iktidara en yakın devirde

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yurt dışındaki 43 birlik liderleri ile yöneticilerinin katıldığı CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nda konuştu. CHP’nin iktidara en yakın periyodunda olduğunu belirterek, “İlk iktidarımızda AB’nin öngördüğü kendi ülkelerinde var olan bütün demokratik kuralları ülkemize getireceğiz” dedi.

CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı, İstanbul Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başladı. CHP’nin yurt dışındaki 43 birlik liderleri ile yöneticilerinin katılacağı çalıştayın açılışını Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’de de olmasını istediklerini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

SİYASET TARİHİNE BİR ŞEY BIRAKMAK İSTİYORUZ

– Her birimiz tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Bugün içinde yaşadığımız koşullar, her birimizin daha fazla düşünmesini, daha fazla tartışmasını, yeni yollar, formüller bulma konusunda çalışmasını mecburî kılan bir süreç. Biz dünya siyaset tarihine bir şey bırakmak istiyoruz. Dünya siyaset tarihine bırakacağımız miras, bilhassa gençlerin bırakacağı bir miras.

– Yani birinci kere oy kullanacakların bırakacakları miras, otoriter bir idaresi demokratik usuller ile değiştirmektir. Bunu gerçekleştirmek için yola çıktık. Biz pek çok sorun yaşadık. İster Türkiye’de olsun ister yurtdışında olsun. Artık meselelerimizden arınmak istiyoruz. Geleceğe inançla bakmak istiyoruz, daha hoş bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz.

– Avrupa Birliği’nde (AB) öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’de de olmasını istiyoruz. Herkesin fikrini özgürce söz ettiği bir Türkiye istiyoruz. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, hayat biçiminden dolayı ötekileştirilmediği bir Türkiye istiyoruz. Bunun hengamesini veriyoruz, gayretini veriyoruz.

TOPLUMA DUYURAN BİR PARTİYİZ

– Eski klasik telaffuzların çok dışında, uygar dünyanın bir kesimi olmak için çaba eden bir CHP var. Bunun farkında olmanız lazım. Ve bizler, tenkit yaparken gerisinden kesinlikle tahlili de getiren, tahlili de öneren, topluma duyuran bir partiyiz. Problemleri yalnızca dillendiren değil, problemlerin nasıl çözüleceğini de söz eden partiyiz. Münasebetiyle uzun yıllardır iktidar olamayan bir CHP, iktidara en yakın dönemdedir. Bunu yapacak olan, bunu sağlayacak olan sizlersiniz, bu partiye emek verenlerdir.

NİYE BİZE OY VERSİNLER

– Yaklaşık 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız var. Biz oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Niye bize oy vermiyorlar? Asıl üzerinde düşüneceğimiz nokta bu. Çuvaldızı evvel kendimize batırmak zorundayız. Şayet biz itimat vermiyorsak, niçin bize oy versinler? Siyaseti ferdî çıkarlar üzerine inşa ediyorsak, niçin bize oy versinler? Sıkıntısını anlatmak isteyen vatandaş kederini anlatırken lafını ağzına tıkıyorsak, niçin bize oy versinler? Yaşadığı dünya kadar sorun var, tahliliyle ilgili efor harcamıyorsak, niçin bize oy versinler?

YENİ SİYASET ANLAYIŞININ MEYVELERİ

– Yeni bir siyaset anlayışını aslında ülkemize getiriyoruz. Yeni siyaset anlayışının CHP’ye kapılarını araladığını da çok âlâ biliyoruz. Lokal idareler bunun en hoş örneğidir. Biz büyük kentleri alacağımızı söylediğimizde kimse inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Lakin biz yeni siyaset anlayışımızla bu kapıları araladık. Bugün yeni siyaset anlayışının meyvelerini de görüyoruz. Bugün Türkiye’de nüfusun yarısından fazlasını CHP’li büyükşehir belediye liderleri yönetiyor.

ÇOK ÇALIŞKAN BİR HALKIZ

– Verdiğimiz uğraş, bir hak uğraşıdır, bir demokrasi gayretidir. Evet örgütlendik, fakat halkın bölgede yaşadığınız vilayette, kentte yahut ülkede seçmenlerle çok sıcak ve samimi bir bağ kurmak zorundasınız. Onların sıkıntılarını dinlemek, biz nasıl çözüyoruz, neyleri öneriyoruz bunu çok düzgün anlatmak zorundasınız. Yurt dışından gelen kardeşlerimiz var. Oralarda çalışıyorlar, emek harcıyorlar, o ülkelerin kalkınmasında, büyümesinde katkıda bulunuyorlar. Unutmayalım, aslında çok çalışkan bir halkız biz. Yaratıcı bir zekamız var. Düz emekçi olarak bizim babalarımız, dedelerimiz gitti. Lakin artık onların üçüncü, dördüncü jenerasyonları üniversitede hoca, sanatçı, gazeteci, bilim insanları. Hayatın her alanına girmiş vaziyetteler.

KISIR ÇEKİŞMELER YOK ARTIK

– Geçmişte CHP’de kısır çekişmeler vardı, bunları büsbütün ayıkladık. Kısır çekişmeler yok artık. Her birimiz iktidara odaklanmış vaziyetteyiz. Her birimiz Türkiye’nin sıkıntılarını çok uygun biliyoruz. Sıkıntıları çözmek istiyoruz, sıkıntıların nasıl çözüleceğini biliyoruz. Yalnızca parti içinde değil, akademik dünyadan, bürokratik dünyadan da yardım alıyoruz. Sivil Toplum Örgütleri ile tartışıyoruz.

YURT DIŞI SEÇİM ETRAFI OLUŞTURULMALI

– Çağdaş bir CHP, sıkıntıları bilen, sağlıklı dengeli tahliller üreten CHP var artık. Bunu yalnızca Türkiye’de yaşayan yurttaşlarımız değil, artık bütün dünya bunu biliyor. Ülkesini seven, yurtta barışı ve dünyada barışı savunan, barışın ne kadar bedelli olduğunu bilen, bütün halklarla barış içinde yaşamayı unsur edinen bir anlayışı büyütmeye çalışıyoruz. Temel vazifelerimiz bu.

– Yaşadığınız ülkelerde meseleler var biliyoruz. Türkiye’de emeklilik haklarınız, başka yasalar, sıhhat hizmetlerini Türkiye’de yeteri kadar alamamak üzere pek çok sıkıntılarınız var. 2013-2022 birinci defa yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kendilerini temsil etmek üzere yurt dışı seçim etrafı oluşturulması gerekir diye söylem eden ve kanun teklifini veren bir partiyiz.

KUCAĞIMIZI HERKESE AÇACAĞIZ

– Sizler CHP’yi temsil ediyorsunuz bulunduğunuz ülkelerde. Kucağınızı ne kadar büyük açarsanız, ne kadar geniş kitleleri kucaklarsanız, emin olun o kadar büyüyeceksiniz. Kucağımızı açacağız, herkese açacağız. Kimlik üzerinden siyaset yapmayacağız, inanç üzerinden siyaset yapmayacağız, ömür stili üzerinden siyaset yapmayacağız. Şayet siyaset yapacaksak, Türkiye’yi nasıl büyütürüz, katma kıymeti yüksek eserleri nasıl üretiriz… Bunları tartışmalıyız.

ÜLKEMİZDE BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİ OLMALI

– AB’de hangi demokratik standartlar varsa, oturalım parlamentoda hepsini yapalım. Dönüp AB’ye diyelim ki, ‘kardeşim esasen biz hepsini yaptık. Bizde fikir özgürlüğü var. fikirlere, beşere hürmet, demokrasi var. Sizin ülkenizde var olan bütün demokratik kurallar bizim ülkemizde de var.’ Onların talimatı, beklentileri değil. Biz üçüncü sınıf demokrasiyi hak eden bir ülke değiliz. Ülkemizde birinci sınıf demokrasi olmalı. İnsan hakkı olmalı, etraf hakkı olmalı. Birilerinin dayatmasıyla demokrasi değil, kendi özgür irademizle kendi ülkemize demokrasiyi getirmeliyiz. ‘Bekleyelim, bize bir fasıl açsınlar şunu yap diye, biz de onu yapalım.’ Niçin kardeşim? Biz bunları yapacağız, kararlıyız.

TARİHSEL GERÇEĞİ SAKIN UNUTMAYIN

– Göreceksiniz, birinci iktidarımızda göreceksiniz, AB’nin öngördüğü kendi ülkelerinde var olan bütün demokratik kuralları ülkemize getireceğiz. Şu tarihî gerçeği sakın unutmayın: Türkiye bütün mazlum milletlere örnek olan bir ülkedir. Ulusal Kurtuluş Savaşı verdikten sonra mazlum ülkelerin büyük bir kısmı kurtuluş savaşı verdi. Bu ülkelerde kurtuluş savaşı veren gençler, göğüslerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını taşıyorlardı. Cumhuriyeti kurduktan sonra bütün mazlum ülkelerin cumhuriyet kurduğunu görüyoruz. Biz birebir vakitte, bütün mazlum ülkelere örnek olan bir ülkeyiz. Bize tarihin yüklediği bu türlü bir sorumluluk da var.

KISIR TARTIŞMALARDAN UZAK DURACAĞIZ

– İşin özeti; hepimize çok iş düşüyor. Bana da iş düşüyor, size de iş düşüyor. Kısır tartışmalardan mutlaka uzak duracağız. Bizi eleştirmek isteyenleri sabırla dinleyeceğiz. Birisi sizi eleştiriyorsa, size kıymet verdiği içindir. Tenkitten korkmayacağız, sağlıklı tenkit kadar pahalı bir şey yoktur. Eleştiriyi sabırla dinlemeliyiz ve kendi tahlillerimizi de anlatmalıyız.

YÜZDE 20 GENÇLİK KOTASI GETİRDİK

– Geldiğimiz nokta şudur: Her sorunu biliyoruz fakat her sorunun nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Bugün bizim tahlillerimizi iktidar olmadığımız halde iktidar sahipleri çözmek istiyorlar. Zira onlar tahlili bilmiyor. Neyi nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Bir sıkıntılar yumağı ile Türkiye karşı karşıya. İktidar çoklu organ yetmezliği ile karşı karşıya. İktidara geldiğimizde, halkın iradesiyle geleceğiz, Türkiye kısa vakitte toparlanacak, bütün dünyaya örnek olacak. Her birimizin tarihi sorumluluğu var. Örgütlerinizi kurarken kadın-erkek istikrarına dikkat edin, bayan kardeşlerimizin de siyaset alanını açın. Cinsiyet kotası getirdik yüzde 33, yüzde 20 de gençlik kotası getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Siyasi Partiler Maddesi’ne da koyacağız. Her şeyi bir arada yapacağız.

TEZCAN: AMACIMIZ YURT DIŞINDA BİRİNCİ PARTİ OLMAK

Hem milletvekili seçimlerinde hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında birinci parti olmayı hedeflediklerini söyleyen CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan da “6 milyonun üzerindeki kardeşimizin yaklaşık 4 milyondan fazlası bilhassa Avrupa’da yaşıyor. Bu kardeşlerimizin son seçimde 3 milyon 79 bindi seçmen olanları. Lakin onlar siyasetin dikkatini tahminen seçmen olunca çekmeye başladılar lakin bizim için yurt dışında yaşayan kardeşlerimiz yalnızca seçmen değil; onlar bizim dünyayla eklemlenmemizde, uygar dünyayla buluşmamızda bizim için en kıymetli köprü” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*