Karamollaoğlu: Birden fazla aday çıkmamalı, kesinlikle kazanmalı

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik konuşan Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, “Yüzde 100 kazanırız diyemem ancak ‘Yüzde 99 kazanırız’ diyorlar” açıklamasını yaptı.

Sözcü muharriri Ruhat Mengi‘nin sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, seçime gitmeden Millet İttifakı siyasetlerinin ana sınırlarıyla belirlenmesinde yarar olduğunu söyledi. SAADET başkanı ayrıntılı görüşmelerin, Meclis’e gidildikten sonra yapılacağını söz etti.

‘SEÇİMDE ‘TEK ADAYLA’ ÇIKMAK AVANTAJ GETİRİR’

Mengi’nin “‘Aslında ben seçimden evvel bir koalisyon görüşmesi olamayacağını söylüyordum fakat durumlar değişti ittifakın seçim öncesi oluşması gerekir’ dediniz, hangi durumlar değişti?” sorusunu Karamollaoğlu, “Şu anda zati ortamızda ittifak var, 6’lı masa dediğimiz bir seçim ittifakı. Artık, seçimden evvel kurulma mecburiyetine geldi, zira bir cumhurbaşkanı seçilecek, bu seçimde ‘tek adayla’ çıkmak avantaj getirir. Biz şimdiden bir cumhurbaşkanı adayını belirlemek istiyoruz. Partiler olarak siyasetlerin belirlenmesine de gereksinim var, iktisatta, dış siyasette nasıl bir yol izleneceği aşağı üst belirlenmelidir. Seçime gitmeden Millet İttifakı siyasetlerinin ana sınırlarıyla belirlenmesinde yarar var, Meclis’e gidildikten sonra daha ayrıntılı görüşmeler yapılacaktır” diye yanıtladı.

Muhalefetin Meclis’te çoğunluğu alabileceğini söyleyen Karamollaoğlu, “AKP’nin halk dayanağını kaybettiği açıklanan bütün anketlerde görülüyor” dedi.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın “Cumhurbaşkanlığını birinci tıpta kazanmalıyız” açıklamasını kıymetlendiren Karamollaoğlu, “Zihinler karışabilir, onun için birinci cinste seçimi kazanacak bir aday kesinlikle gösterilmeli ve sahiden el birliğiyle birinci çeşitte kazanılmalı, birden fazla aday çıkmamalı. Bu değerli, ikincisi de kesinlikle kazanacak bir aday olmalı. İkinci tıp iktidar tarafından avantajlıdır, bizim kurallarımızda da telaş vericidir” tabirlerini kullandı.

‘ÖCALAN’I KULLANMAKTAN ÇEKİNMİYORLAR’

Karamollaoğlu, AK Parti’nin Kürt seçmenin oyunu almak için atılımları olacağıyla ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı, “Zannetmiyorum, zira bugüne kadar Kürt seçmeninde, HDP seçmeninde bir güvensizlik duygusu oluştu. İstanbul seçimlerini kazanabilmek için Öcalan’a konuşma imkânları tanındı lakin buna karşın de muhalefete ‘Siz Kürt seçmeniyle diyalog haline giriyorsunuz, HDP ile yakınlaşıyorsunuz, bundan ötürü da hainsiniz’ diyorlar kendilerine geldiği vakit karar giymiş bir insanı; Öcalan’ı kullanmaktan çekinmiyorlar, bu da bunların karakteri.”

‘KİMLERE NASIL BASKI YAPILDIĞINI BİLİYORUZ’

‘Baskın seçim’ savlarına yönelik konuşan Karamollaoğlu, “Baskın seçim ihtimal dâhilinde, değil diyemeyiz. Belirtiler hızlanırsa çalışmalarımız da elbette hızlanacaktır. Seçime hazırlık dediğimizde zati biz bir numaralı problem olarak ‘seçim güvenliğini’ görüyoruz. Burada zahmet çekilen bir konu var. Maalesef iktidar bazen aşiretlere vesaireye Güneydoğu’da resmi devlet yetkilileri vasıtasıyla tesir etmeye çalışıyor, muhalefetten aday olanı caydırmaya çalışıyor. Biz isim isim kimlere nasıl baskı yapıldığını biliyoruz. Bir numaralı problemimiz sandıklara hâkim olmak, hileyi önlemek, böylelikle Meclis’te halkın iradesinin yansımasını teminat altına almak. Natürel biz kaybedebiliriz de, yüzde 100 kazanırız diyemeyiz fakat yüzde 99,99 kazanırız diyorlar” dedi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*