İşte kamu hisselerindeki fırtınanın nedeni

Borsa son bir süredir Halk Bankası ve Vakıfbank hisse senedindeki agresif hareketlerle yükseliyor.

Bu iki banka hisse senedi diğer bankacılık sektörü hisselerini de olumlu etkilerken, piyasanın en büyük fonunun bir yöneticisi “Neden kamu bankası hisse senedi” sorusuna yanıt verdi.

Paramedya.com.tr’ye borsadaki yükselişi yorumlayan ve fon yöneticisi, “Bu operasyon tamamen paranın dövizden borsaya yönlendirme amacı taşıyor” dedi.

NEDEN KAMU BANKASI

Borsaya bir süredir yabancı alımlarının geldiğini de dikkat çeken fon yöneticisi,” bunların bir çoğunun arkasında yine Türklerin sermayesi var. ne kadarı gerçek yabancı ayrıt etmek çok zor” diye konuştu.

Şu anda borsayı tamamen kamu banka hisselerinin yönlendirdiğini de belirten fon yöneticisi bunun nedenini şöyle açıkladı:

“Borsadaki tüm bankaların hareketine baktığınızda 3-4 bankada yoğunlaştığını görüyorsunuz. Bunun üçünün tek ortak noktası bilançoları değil takas durumu.

Yani Garanti Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hisselerinin takası incelendiğinde neden hareketin bu hisselerde yoğunlaştığını görürsünüz. Garanti Gankası takası ağırlıklı olarak BBVA’nın geri alımı ile toplu. Yine her iki kamu bankası ise son 2 yıldır kendi fonlarında ve iştiraklerine aldırılmış.

Vakıfbank’ın takasının yüzde 90’ı bu fon ve kurumların elinde. 5 milyar lot hisse senedinin sadece 260 milyon lotu dolaşımda. Yine Halkbank da öyle.

Takasına baktığınız zaman 4 milyar lot hissenin 270 milyon lotunun diğer alıcılarda olduğunu görüyorsunuz. Bu hisseleri tavan yaptırmak son derece kolay!

Hele bir de kamuların satışı olmadığı zaman doğal olarak bu hisseler kolayca yukarı çekiliyor ve hareketin genele yayılmasını sağlıyorlar.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*