Huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer?

Huzursuz bacak sendromu, yaygın olarak görülen hudut sistemi hastalıklarından bir adedidir. Bu hastalığa sahip bireylerde bilhassa dinlenme durumunda bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kol bölgesinde rahatsızlık hissi ortaya çıkar.

Hastalar tarafından çoklukla tam olarak tanım edilemeyen belirtilerle birlikte ayak ve bacak bölgesinde, birtakım hastalarda ise kollarda kaşıntı, ürperme, ağrı, yanma ve karıncalanma üzere semptomlarla karakterize bir rahatsızlıktır.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Huzursuz bacak sendromuna sahip bireylerde bilhassa dinlenme durumunda bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kol bölgesinde rahatsızlık hissi ortaya çıkar. Huzursuz bacak sendromunun akşam üzeri ve gece saatlerinde tesirini gösterir. Hastalar çoklukla bacaklarındaki düşünceyi iğne batması ve ayak tabanlarında yanma üzere şikayetlerle tanım ediyor.

Hastalık rastgele bir yaşta ortaya çıkabildiği üzere, yaş ilerledikçe hastalığın yol açtığı meselelerde artış gözlenir. Bireyin hareketsiz kalması durumunda hastalıktan etkilenen bölgelerdeki huzursuzluk hissinde artış gözlenir. Hastaların birçoğu, önleyemedikleri bir hareket etme isteğinden yakınırlar. Bilhassa gece saatlerinde artış gösteren bu rahatsızlık hissi, hasta bireylerin ömür kalitesini olumsuz tarafta tesirler. Huzursuz bacak sendromu hastalığının birçoğunda, hastalık kaynaklı uyku sorunları de gözlenebilmektedir.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NASIL GEÇER?

Hafif şiddette yakınmalarda masaj, sıcak-soğuk uygulama, idman ile gerileyebilir. Huzursuz bacak sendromunun orta ve şiddetli seviyede seyrettiği hastalarda ise ilaç tedavisine başlanır. Hastalarda doz ayarlaması yapılarak hastalığın aktivitesi baskılanır. İlaç tedavisi ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDEN OLUR?

  • Dopamin istikrarında bozukluk

  • Gebelik (özellikle son trimester)

  • Demir eksikliği yahut öteki nedenlerden kaynaklı anemiler

  • Nöropati

  • Aşırı alkol kullanımı

  • Omurilikte spinal kord yahut spinal blok oluşumu

  • Serotonin ölçüsünü yükselten antidepresan ve antipsikotik ilaçların kullanım

  • D vitamini eksikliği

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA NE UYGUN GELİR?

Demirden güçlü besinlerin tüketilmesinin hastalığı önlemeye ve tedavisine katkı sağlar.

Maydanoz ve ıspanak üzere yeşil bitkilerin tüketilmesi hastalığı engelleyen değerli etkenlerden. Uzmanlar, bilhassa bayanlar için bu besinlerin tüketilmesinin daha faydalı olduğu görüşünü savunuyor. Zira erkeklerde bedenden demir kaybı bayanlara nazaran daha az olur. Bayanlarda bilhassa regl devirlerinde demir kaybı net bir biçimde bedende görülür. O nedenle periyodik olarak sağlıklı bayanlarda da vakit zaman demir desteği yapmak gerekir. kelamlarına yer verdi.

Altta yatan bir sıhhat durumuyla temaslı olmayan hafif huzursuz bacak sendromu olayları, birkaç ömür biçimi değişikliği yapmak dışında rastgele bir tedavi gerektirmeyebilir.

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA HANGİ KISIM BAKAR?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri şiddetli olan hastaların, hastanelerin Nöroloji kliniği ya da uyku merkezlerine müracat etmesi gerekir. Bunun haricinde huzursuz bacak sendromu, ruhsal sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Yapılan tetkiklerde kişinin bacak sonları ve damarlarında rastgele bir sorun gözlemlenmeyebilir. Bu durumda hasta psikiyatri kısmından randevu alabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*