Fransız siyaset bilimci Saint-Prot: Tahıl mutabakatı her şeyiyle Türkiye sayesinde oldu

Saint-Prot, AA muhabirlerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin imzalanması ve milyonlarca ton tahılın Ukrayna’dan çıkarılmasına ait değerlendirmelerde bulundu.

“Ukrayna ve Rusya ortasında 22 Temmuz’da İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda tahıllarla ilgili imzalanan muahede her şeyiyle Türkiye sayesinde.” tabirini kullanan Saint-Prot, ABD’nin de müzakerelerde somut bir sonuç alınmasında Türkiye’nin kararlılığını takdir ettiğini hatırlattı.

Saint-Prot, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu noktaya gelmenin kolay olmadığını bildirdi lakin çatışmanın başlamasından 5 ay sonra bu mutabakatın imzalanmasının savaşın sona ermesi umutlarını güçlendireceği temennisini paylaştı.” dedi.

Anlaşmanın sıkıntı kısmının tamamlanmış göründüğüne dikkati çeken Saint-Prot, Türkiye’nin bu mevzuda aşikâr bir noktada garantör olacağını vurguladı.

Saint-Prot, tahıllara ait muahededen Ukrayna’nın yanı sıra Rusya’nın da yararlı çıktığına işaret ederek, Moskova’nın bu sayede tarım eserlerinin ihracatında Batı yaptırımlarının uygulanmayacağı garantisini aldığını kaydetti.

Fransa’ya “kıt vizyon” eleştirisi

Saint-Prot, Türkiye’nin “tarafsız” tavır sergileyerek arabuluculuk rolünü oynanabileceğini gösterdiğini belirterek, “Bu rolü barış için üstlendi.” dedi.

Taraf tutanların tavrını değiştirmesini sağlayan bu şekil arabuluculuğun teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Saint-Prot, bir tarafı körü körüne destekleyenlerin arabulucu olmasının imkansızlığının altını çizdi.

Saint-Prot, “Ukrayna için Batılılarda bu türlü bir durum vardı. Türkiye’nin arabulucu olması çok âlâ oldu.” yorumunda bulundu.

Fransız siyaset bilimci Saint-Prot, BM’de, Genel Sekreter Antonio Guterres’in çok saygıdeğer biri olduğunun lakin gücü olmadığının konuşulduğunu anlattı.

“Dünyanın efendileri olduğunu düşünen lakin nihayetinde çok güçlü Amerikan ajanslarının müstahdemleri olanların Türkiye örneğinden ders almaları gerekiyor.” diyen Saint-Prot, Paris’in de Alman çıkarlarını ya da Amerikan müşavere şirketlerini takip eden “bodur ve hayal gücü kıt” bir vizyonla değil fakat Fransa ülküsüne sadık kalarak ve General Charles de Gaulle’dan ilham alarak barışa hizmet edebileceğini kaydetti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*