“Firmalar batarken TOKİ başarılı olamaz”

TÜRKİNŞA Lideri Arslan, kamuya iş yapan firmalar batmaya devam ederken TOKİ’nin yeni konut projelerinin muvaffakiyete ulaşamayacağını söyledi.

Ekonomik kriz yüzünden harikulâde artan maliyetleri karşılanmadığı için zora düşen kamu müteahhitleri TOKİ üzerinden yapılacak 500 bin konut projesine soğuk bakıyor. Türkiye Resmi Dal İnşaat Müteahhitleri Patron Sendikası (TÜRKİNŞA) Lideri Servet Arslan, artan maliyetler karşısında nefes almakta bile zorlanan kamu müteahhitlerinin mevcut koşullar altında konutları yapamayacağını, aksi halde önemli ziyanlarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi. Arslan, inşaat firmalarının batmaya devam ettiği bir ortamda TOKİ’nin başarılı olamayacağını da belirtti. TÜRKİNŞA Lideri Arslan, TOKİ’nin dar gelirlilere yönelik projesini hayata geçirebilmesi için bahsin asıl paydaşı olan, kamuya iş yapan müteahhitlerle ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

‘AKLIMIZI HAFİFE ALMAYIN’

Müteahhitlerin kronik hale gelen sıkıntıları çözülmeden konut sıkıntısının çözülemeyeceğini savunan Arslan, “Firmalar batmaya devam ederken, müteahhitlerin dışlandığı TOKİ projelerinin muvaffakiyete ulaşması gerçekçi değildir. Siz gelin evvel bizi duyun, bizi görün, bizi dinleyin, bizi muhatap alın. Bu kaygısı, kaygısı çekenden dinleyin. istihdamın, üretimin ve iktisadın ana damarında duran müteahhitlerin aklını hafife almayın” dedi.

Arslan, daha fazla müteahhidin batmaması için kriz atlatılıncaya kadar şartsız koşulsuz tasfiye hakkı verilmesini, gerçekçi bir fiyat farkı hazırlanmasını, kamu bankalarından Merkez Bankası baz oranından kredi açılmasını ve KGF üzerinden materyal alış etabında garanti verilmesini talep etti.

Servet Arslan

Fiyatları düşürmez

TÜRKİNŞA Lideri Servet Arslan, iktidarın dara düştüğü her periyotta ya toplu konut atağı başlattığını ya da konut kredilerinin faizlerini düşürdüğünü söz etti. Lakin bunun deva olmadığının fahiş bir biçimde artan kira ve konut fiyatlarıyla görüldüğünü belirten Arslan, “TÜİK sayılarına nazaran inşaat maliyetleri endeks tarihinin yeni rekorunu kırdı. Konut fiyatlarının düşmesi açıklanan inşaat maliyetlerine nazaran imkansız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*