Farelerin kök hücreleri yapay embriyoya dönüştürüldü

Weizmann Enstitüsü’nde gerçekleştirilen deneyde farelerden alınan kök hücreler, embriyo gibisi yapılara dönüştürüldü. Araştırma takımının başındaki Prof. Jacob Hanna, sentetik embriyoların tıbbi gereklilik halinde insanlara doku ve hücre sağlamasını amaçlayan bir şirket kurduğunu söyledi.

Kısa Dalga’nın haberine göre, İsrail’deki çalışmalarda döllenen yumurtalar yüzünden gelişmeyen ‘sentetik’ olarak isimlendirilen embriyoların, doğal embriyolarda organların ve dokuların nasıl geliştiğinin anlaşılmasında bilime yardım edeceği belirtildi. Aynı araştırma takımı geçen sene, doğal fare embriyolarının rahim dışı birkaç gün hayatta kalabilmesini sağlayan mekanik bir rahim geliştirdi. Son çalışmada da, birebir aygıt kullanılarak, farelerin kök hücrelerinin yapay embriyoda bir haftadan uzun mühlet hayatta kalması sağlandı.

Yapay embriyodaki hücrelerin kimilerinin kimyasal enjekte edilmesiyle kimilerinin ise rastgele bir müdahale olmadan organlara yahut dokulara dönüştüğü belirtildi.

FARE EMBRİYOLARI İLE DOĞAL EMBRİYOLARIN YAPISI YÜZDE 95 AYNI

Sentetik bir embriyo ile karşılaştırıldığında doğal bir embriyo (solda)

Araştırmacılar, sentetik fare embriyoları ile doğal embriyoların iç yapılarının ve genetik profilleri açısından yüzde 95 oranında tıpkı olduğunu açıkladı.

Araştırma grubundan Prof. Jacob Hanna, sentetik embriyoların ‘gerçek’ olmadığını ve canlı hayvanlara dönüşme potansiyelinin bulunmadığını, en azından dişi farelere nakledildiklerinde bu türlü bir gelişme yaşanmadığını söyledi.

Hanna, bununla birlikte sentetik embriyoların tıbbi gereklilik halinde insanlara doku ve hücre sağlamasını amaçlayan bir şirket kurduğunu söyledi.

Londra Francis Crick Enstitüsü’nden Dr. James Briscoe, yaptığı açıklamada sentetik embriyo çalışmalarının öncesinde bu cins araştırmaların nasıl kullanılacağı ve denetim edileceği konusunda yasal ve etik bir çerçeve çizilmesi gerektiğini söyledi.

Araştırmacılar bu ilerleme sonrasında hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin azalmasını ve organ naklinde yeni hücre ile doku kaynaklarının bulunmasının beklediğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*