Facebook’a reaksiyon: Rusyanın propagandasını yapıyor

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken, Moskova yanlısı iletilerin oranının Slovakya’da süratle artış gösterdiği ortaya çıktı.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, başta Slovakya olmak üzere eski Sovyetler Birliği ülkelerinde Moskova yanlısı teorilerin ve propagandaların Meta’nın alt kuruluşu olan Facebook’ta önü alınamaz bir halde yayıldığını ortaya çıkardı.

Bloomberg’de yayınlanan haberde, Facebook’un Moskova yanlısı savaş teorileri ve temelsiz argümanların yayılması için taban oluşturduğuna dikkat çekilirken, Ukrayna’nın gizlice biyolojik silah ürettiği argümanından Rusya’nın aslında Ukrayna’yı işgal etmediğine dair yanlış ve taraflı bilgilerin yer aldığı belirtildi.

Bahisle ilgili Meta’dan, “Yanlış bilginin yayılmasını engellemek için en sıkı tedbirleri alıyoruz” açıklaması gelse de META CEO’su Mark Zuckerberg’in de ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nde söz vereceğine dikkat çekildi.

Komite Lideri Adam Schiff, “Komite, Slovakya’daki Facebook kullanıcılarına yansıtılan tehlikeli bilgi kirliliği ve Rusya yanlısı propagandadan tasa ediyor” açıklamasını yaptı. Yetkililer ve uzmanlar, ülke nüfusunun yarısının yanlış bilgi ya da komplo teorisine maruz kaldığını da aktardı.

Hususla ilgili bir açıklama yapan Meta sözcüsü Magdalena Szulc, “Politikamızı ihlal eden içerikleri üçüncü parti denetim eden şahıslarla çalışarak kaldırıyoruz. Şayet yanlış bilgi olduğuna dair şikayet gelirse onu Akış’ın en altına gelecek formda indiriyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*