EFJ Lideri: Gazetecilerin gözaltına alınması basın özgürlüğü ihlali

Diyarbakır’da 8 Haziran’da meskenlere ve basın yayın kuruluşlarına yapılan baskınlarda 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alındı. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Xwebûn Gazetesi, JİNNEWS ve Mezopotamya Ajansı’na (MA) çalışanlarının da ortalarında bulunduğu 22 kişi, emniyet süreçleri akabinde bugün Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi. Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ) İzmir’de gerçekleştirdiği 12’nci Genel Kurul’da başkanlığa seçilen EFJ Lideri Maja Sever, Kürt gazetecilerin gözaltına alınmasına reaksiyon gösterdi.

‘BAĞIMSIZ MEDYAYI DESTEKLEYECEĞİZ’

EFJ Lideri Maja Sever, Kürt gazetecilerin gözaltına alınmasına reaksiyon gösterirken gazetecilerin derhal özgür bırakılması davetinde bulundu: “Türkiye’de basına yönelik baskılardan uzun müddettir haberdar olduğunu aktaran Sever, “Türkiye’de gazetecilere yönelik baskıları yakından takip ediyorum. Şu ana kadar verdiğimiz çabayla basın özgürlüğünü destekledik. Bundan sonra da daha fazla destekleyeceğiz. Şu anda somut bir şeyler söylemem çok sıkıntı lakin önümüzdeki periyotta bağımsız, yürekli medyanın desteklenmesi için faaliyetlerimiz olacak. Türkiye’deki gazetecileri destekleyeceğiz.”

‘DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, 20 Kürt gazetecinin gözaltına alınmasının basın özgürlüğünü ihlal olduğuna dikkat çeken Sever, “Konferansımızda da gözaltına alınan gazetecilerle ilgili raporlar verildi. Çok güç bir durum olduğunun farkındayım. Burada bulunmamız ve bir sendikada örgütlü olmamızın sebebi bu baskılara karşı gazetecileri savunmak ve korumaktır. Bu bahiste gazetecilerle fikir alışverişinde ve dayanışma içinde olacağız” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*