Dedektörle kıyıda dolaşıyor, ek gelir elde ediyor

azın Karadeniz’in hırçın sularında serinleyenlerin düşürdüğü ziynet eşyaları dedektörle altın arayanlar için gelir kapısı oluyor. Yaptığı aramalarda birinci vakitlerde düşünce yaşadığını belirten Serhat Aker, “Genelde yüzük, altın, gümüş, madeni paralar ve takı eşyaları buluyoruz. Kumdan her şey çıkabiliyor” dedi.

Türkiye’de son devirde dedektörle altın arama işi çok moda. Bilhassa Akdeniz ve Ege üzere çok turistin olduğu yerlerde moda olan dedektörle ziynet eşyası arama işi Samsun’da da tanınan olmaya başladı. Dedektör taşımanın ve arama yapmanın yalnızca SİT alanlarında yasak olduğunu tabir eden Serhat Aker, Samsun kıyılarında düşürülen ve kaybolan ziynet eşyalarını arayarak kendisine ek gelir sağlıyor.

“SAHİLDE ALTIN ARAMAK YASAK DEĞİL”

Dedektörle kaybolan altınların aranmasının yasak olmadığını belirten Serhat Aker, “İlk vakitlerde zahmet yaşıyorduk. Sonrasında CİMER’e yazı yazdım. Kıyıda altın arama hakkında rastgele bir yasa olmadığı hakkında Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü’nden karşılık geldi. Yasak olmadığını öğrenince de kıyıda rahat bir formda ziynet eşyası arayabiliyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarında esasen faal bir biçimde altın aranıyor. Karadeniz kıyılarında de yavaş dedektörle ziynet eşyası aranmaya başlandı” dedi.

“KUMDAN HER ŞEY ÇIKABİLİYOR”

Aker, “Dedektör ile kıyıda arama yaptığımızı görenler daima olarak, ‘Ne arıyorsunuz, ne buluyorsunuz’ üzere sorular soruyor. Yaptığımız aramalarda genelde yüzük, altın, gümüş, madeni paralar ve takı eşyaları buluyoruz. Kumdan her şey çıkabiliyor. Bir seferinde kumdan kocaman otomobil motoru modülü bile çıktı. Bu halde kıyılar hem temizlenmiş oluyor hem de birilerine maddi yararı olmuş oluyor” diye konuştu. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*