Covid: Çin iktisadı karantina tedbirleri nedeniyle 2. çeyrekte yüzde 2,6 küçüldü

Getty Images

Çin iktisadı koronavirüs hadiselerinin artmaya başlaması üzerine uygulanan karantina tedbirleri nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde keskin halde daraldı.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), Nisan-Haziran aylarını kapsayan devirde, birinci çeyreğe kıyasla yüzde 2,6 oranında düştü.

Bu periyotta, ortalarında Çin’in finans ve üretim merkezi Şanghay’ın da bulunduğu birçok büyük kentte koronavirüs kısıtlamaları devreye sokulmuştu.

Çin, “Sıfır Covid” siyaseti uyguluyor.

ABD’nin akabinde dünyanın ikinci büyük iktisadı olan Çin, yıllık bazda ise yüzde 0,4 oranında büyüdü.

Uzmanların beklentisi bunun yüzde 1 olacağı istikametindeydi.

Küresel danışmanlık şirketi Oxford Economics’in baş ekonomisti Tommy Wu, “İkinci çeyrekteki GSYH büyümesi, pandeminin başlangıcından bu yana gördüğümüz en makus sonuç. Bilhassa Şanghay’daki kapanma, ikinci çeyreğin başlangıcındaki ekonomik faaliyetleri önemli halde sekteye uğrattı” dedi.

Resmi datalar, kısıtlamaların kaldırılmasıyla ikinci çeyreğin son ayında ülkenin ekonomik performansının toparlandığına işaret ediyor.

Wu, “Bununla birlikte Haziran’daki datalar daha olumlu olmasınan rağmen emlak büyümesindeki daralma büyümeyi zora soktu” diye konuştu.

Getty Images

Hisse senedi ve döviz alım-satımı yapmaya imkan veren online finans platformu Oanda’nın Asya-Pasifik bölgesi uzmanlarından Jeff Halley, açıklanan yeni datalarda olumlu noktalar da olduğuna dikkat çekti.

İŞSİZLİK YÜZDE 3,5’A DÜŞTÜ

Halley, “GSYH, beklenenden daha düşük çıktı ancak işsizlik oranı yüzde 3,5’a düştü. Perakende satışları da harika çıktı. Finansal piyasalar, Çin tüketicisinin uygun durumda olduğuna işaret eden perakende sayılarına odaklanacak” dedi.

Bununla birlikte birçok analist, Çin’in Sıfır Covid siyasetine devam etmesi nedeniyle süratli bir ekonomik toparlanma beklemiyor.

Ülkenin bir periyot süratle büyüyen emlak bölümü zorda ve son aylarda global iktisadın görünümü keskin bir halde zayıflamış durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*