CHP’li vekil Özgür Karabat, “Uyarmış olayım” diyerek duyurdu: Elektriğe yüzde 100 artırım yolda

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, döviz kurunun tekrar artışa geçmesi nedeniyle güç maliyetlerinin artmasının akabinde elektriğe büyük artırım geleceğini söyledi.

“AK Parti şayet elektrik artırımını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu artırımın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir.” diyerek ‘Uyarmış olayım’ dedi.

Karabat şunları söyledi:

“1) Akaryakıta yılbaşından bu yana yapılan 18’inci artırımla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Güç maliyetleri direkt yansıtılıyor. Fakat en büyük artırım elektriğe gelecek.

2) Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Lakin bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

3) Hasebiyle mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık kelam konusu değil. Güç üretiminin yaklaşık %85’ini özel kesim yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan artırım kaçınılmaz!

4) Güç bölümündeki yanlış özelleştirmeler ve büsbütün dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en değerli elektriğini tüketen ülkeler ortasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan artık AK Parti Hükümeti mecbur bir halde %100 artırım yapacak.

5) Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AK Parti kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AK Parti’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

6) AK Parti şayet elektrik artırımını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu artırımın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”

Karabat’ın paylaşımı şu biçimde:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*