Bugün Berat Kandili mi? Beraat Kandili ne zaman… Berat Kandili önemi nedir?

Bugün kandil mi? Berat Kandili bugün mü, ne zaman? Şaban Ayı;2nın bugün 14. günü. Yarın ise Şaban ayının 15. gecesi. İslam alimlerinin içtihatına göre bir günün gecesi ertesi günün ikindi vaktiyle başlıyor. Yani bugün ikindi vaktiyle birlikte 6 Mart Pazartesiyi 7 Mart salı gününe bağlayan15 Şaban gecesi Berat Kandili gecesi idrak edilmeye başlanacak.

Ramazan ayının habercisi olan Şaban Ayı’na girilmesiyle birlikte bu ay içerisindeki son kandil gecesi olan Berat Kandili’ni bekleyen inanlar bu soruların cevabını araştırıyor. Peki, günahların mağfiret olduğuna ve bir yıl içerisinde yaşanacakların kader defterine kaydolduğuna inanılan Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili yarın mı, bugün mü? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi 2023 Berat Kandili tarihi…

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN

2023 Berat Kandili 6 Mart Pazartesiyi 7 Mart Salı gününe bağlayan gece yani bu akşam idrak edilecek.

İslam alimlerinin yaygın içitahdına göre gün bir önceki günün ikindi vaktiyle başlayacağı için esasen Berat Gecesi ibaetkerine yarın yani 6 Mart pazartesi ikindi vaktiyle başlanıyor. Berat Gecesi vesilesiyle oruç tutacakların ise bu nedenle pazartesi ile birlikte Salı günü de oruç tutmaları yaygın tercihler arasında yer alıyor.

BERAT KANDİLİ’NİN FAZİLETİ, ANLAM VE ÖNEMİ

Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatı bakımından insanların kendilerini yenilemesini, geçmişi sorgulamayı, geleceği planlama için büyük bir fırsattır. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlara tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir