Borsa günü rekorlarla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 33,01 puan artarken, toplam süreç hacmi 122,9 milyar lira ile rekor düzeyde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 7,35 paha kazanırken, holding endeksi yüzde 0,80 bedel kaybetti. Dal endeksleri ortasında en çok kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 3,39 ile spor oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında resesyon ve merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği kaygılarının sürdüğünü lakin Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlar atacağını duyurmasının akabinde risk iştahının arttığını söyledi.

Yurt içi piyasaların bankacılık payları öncülüğünde global hisse piyasalarından olumlu ayrışmaya devam ettiğine dikkati çeken analistler, Avrupa’da güç krizine ait gelişmeler ve bilgi gündeminin varlık fiyatları üzerinde tesirli olabileceğini kaydetti.

Yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap raporunun piyasaların odağında yer alacağını belirten analistler, bilgi gündeminde yurt içine hazine nakit istikrarı yurt dışında ise ABD’de ve Çin’de dış ticaret istikrarı, Avro Bölgesi’nde büyüme ve Almanya’da sanayi üretiminin öne çıkacağını tabir etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.450 düzeyinin direnç, 3.330 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*