BBC, eski kraliyet dadısı Tiggy Legge-Bourke’ye tazminat ödeyecek

İngiliz yayın kuruluşu BBC, iki prensin babası, veliaht Prens Charles ile münasebeti olduğu ve kürtaj yaptırdığı istikametindeki temelsiz argümanlar nedeniyle Tiggy olarak bilinen Alexandra Pettifer‘den Yüksek Mahkeme huzurunda özür diledi.

Mahkemede okunan metinde, BBC’nin, Pettifer’ın Prens Charles’la bağlantısı olduğunun da bulunduğu bir dizi gerçekdışı tezin şuurlu biçimde ortaya atıldığı belirtilirken tezlerin asıl nedeninin William ve Harry’nin annesi Prenses Diana’dan özel röportaj alma eforlarının modülü olduğu aktarıldı.

Pettifer’in avukatı Louise Prince, kelam konusu uydurma argümanların uzun yıllar boyunca önemli şahsî sonuçlara neden olduğunu söyledi. BBC, Pettifer ve ailesine verilen “ciddi ve uzun periyodik ziyan için son derece üzgün” olduklarını açıkladı.

BBC’nin, ödeyeceği tazminat ölçüsü açıklanmasa da dava masraflarını da karşılayacağı belirtildi.

1995’te BBC’de yayınlanan Panorama programında Prenses Diana ile röportaj yapan gazeteci Martin Bashir’in prensese ulaşmak için düzmece evraklar kullandığına dair geçen yıl soruşturma açılmıştı.

Soruşturmada, röportajın geçersiz dokümanlar kullanılarak elde edildiği ve BBC’nin “dürüstlük ve şeffaflık standartlarına” uymadığı tespit edilmişti.

Dadıyla ilgili haberlerin de bu röportaj için yayıldığının ortaya çıktığı soruşturmanın akabinde, BBC kelam konusu röportaj nedeniyle kraliyet ailesinden özür dilemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*