Artırımlar bunu da yaptırdı: Artık akaryakıt da meskende üretiliyor

Gitgide yükselen enflasyonla bir arada neredeyse her tüketim eseri de zamlanmaya devam ediyor. Vatandaş, ekonomik durumun güzele gideceğinden umudu kesmeye başlamışken birçok şeyi kendisi üretmeye başladı. Konutta içki imali yaygınlaşmışken, yalnızca bir yılda mazot yüzde 250’den fazla zamlanınca YouTube’da yayımlanan “evde biyodizel üretimi” başlıklı görüntülerin sayısı ve izlenmelerindeki artış da dikkat çekti. Son birkaç ay içerisinde yayımlanıp, yarım milyon izlenmeyi geçen görüntüler mevcut.

AYRINTILI ANLATIM

Cumhurtiyet’in haberine nazaran; yüz binlerce kişi tarafından izlenen görüntülerde atık bitkisel yağ ve kimi ek unsurlar kullanılarak “nasıl biyodizel yakıt üretilebileceği” tüm detaylarıyla anlatılıyor. Kelam konusu görüntülere nazaran, “Ev ya da restoran mutfaklarından çıkan atık yağlar evvel çok küçük delikli filtrelerden geçirilerek, içindeki artıklardan arındırılıyor. Yüksek ısı verilerek içindeki su kalıntıları uzaklaştırılan atık yağ olabildiğince berrak hale getiriliyor. Sonrasında içerisine ısıtıcı yerleştirilerek yaklaşık 60 derecelik ısıya ulaştırılan yağa makul oranda etil ya da metil alkol ve ‘lavabo açıcı’ ile karıştırılıyor. Bir müddet dinlendirilen karışımın tabanına çöken ‘gliserin’ kısmı ayrılıyor. Üst tarafında kalan kısım ise biyodizel yakıt oluyor”. Görüntülerde, “elde edilen yakıtın depoya konulması sonrası araç motorunu çalıştırdığı” da gösteriliyor.

ZİYANLARI VURGULANIYOR

Kelam konusu görüntüleri paylaşan yayıncılar, yapılan “kimyasal sürecin ve kullanılan gerecin tehlikesine” dikkat çekerken, elde edilen biyodizel yakıtın bilhassa “yeni kuşak araç motorlarına ziyan verebileceği” ihtarını da yapıyor. Görüntülerde yer verilen bilgilere nazaran “söz konusu süreç sırasında kullanılan “metil alkol ve lavabo açıcıya çıplak elle dokunulmaması” gerekiyor. Yüksek ısılara çıkan atık yağın insan vücuduyla teması halinde “ciddi yaralanmaya yol açabileceği” vurgulanıyor. Elde edilen yakıtın gliserinden ayrıştırılmaması durumunda “aracın motoruna ziyan verebileceği” ve “yüksek tamirat bedelli arızalara yol açabileceği” ikazları yapılıyor. Lakin kelam konusu yakıtın “traktörler ve ‘kara düzen’ ismiyle bilinen eski tip dizel motorlarda kullanımının bir sıkıntıya neden olmayacağı” kaydediliyor. Görüntülerde “biyodizel üretmenin yasak olmadığı” lakin elde edilen yakıtın ticarete bahis olması durumunda “akaryakıt kaçakçılığı” suçlamasına mevzu olabileceğine dikkat çekiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*