AKP içinde BAE krizi: Ömer Çelik’ten Cahit Özkan’a sert reaksiyon

AKP içinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilgili dikkati çeken bir gelişme yaşandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere, AKP etrafları, BAE’yi, 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünün finansörü olarak gösteriyordu. 

YouTube’da Armağan Çağlayan’ın programına konuk olan AKP Küme Başkanvekili Cahit Özkan iktidarın “FETÖ finansörü” olmakla suçladığı BAE ile tekrar geliştirilmeye çalışılan bağlantılara ait olarak konuştu. 

Özkan, “15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Temel sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O vakit siz niçin Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte bağlantı kurmamızı istediniz? Zira Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Güya Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek milletlerarası süjesi ve onlarla alaka kurmadık diye Türkiye memleketler arası toplumda yalnızlaştığı tabirlerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…” sözünü kullandı. 

Özkan şöyle devam etti: 

ÖZKAN’A SERT KARŞILIK

Özkan’ın kelamlarına AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten karşılık gecikmedi. Çelik, Özkan’ın tabirlerine sert reaksiyon verirken toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulundu. 

Çelik, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilgilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE bağlantıları Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Lideri Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı itimat ve hürmete dayalı olarak ilerlemektedir” dedi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*